Nominacja Marka Brzezińskiego na ambasadora USA w Polsce przesłana do Senatu

Biały Dom poinformował w poniedziałek o formalnym przesłaniu do Senatu nominacji na stanowisko ambasadora w Polsce dla Marka Brzezinskiego. Proces zatwierdzania nominacji przez izbę wyższą może trwać miesiące.

Nominacja dla Brzezinskiego została wysłana do Senatu wraz z 12 innymi kandydaturami na stanowiska, które wymagają zgody wyższej izby. Biały Dom poinformował o tym w poniedziałek w komunikacie wysłanym do dziennikarzy – informuje portal Polsat News.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4649.49 PLN    (21.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Formalne zatwierdzenie jego kandydatury może potrwać. Wynika to z ograniczonego czasu na debatę, późnego przesyłania kandydatur przez prezydenta oraz blokady nominacji dyplomatycznych przez senatora Teda Cruza w proteście przeciwko podejściu administracji Bidena do kwestii Nord Stream 2 – poinformowano w komunikacie.

Biały Dom oficjalnie ogłosił w ubiegłym tygodniu, że Mark Brzezinski jest oficjalnym kandydatem do objęcia funkcji ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. O tym, że prezydent Joe Biden rozważa kandydaturę Brzezińskiego informował w maju br. „New York Times”. Sprawa przeciągała się jednak ze względów formalnych. Powodem miały być nieuregulowane kwestie dotyczące obywatelstwa kandydata, gdyż strona polska podnosiła, że formalnie może on być obywatelem Polski (jak jego ojciec, który nigdy nie zrzekł się polskiego obywatelstwa), a jako taki, nie może być ambasadorem obcego państwa.

Miesiąc temu portal Onet.pl napisał, że polski rząd domaga się od Marka Brzezińskiego, by przed przyjazdem do Polski zrzekł się polskiego obywatelstwa. Brzeziński miał odpowiadać, że nie może zrzec się czegoś, czego nie posiada. „Cała sytuacja sprawia wrażenie, jakby polski rząd chciał upokorzyć przedstawiciela administracji Joego Bidena, zanim zawita w Warszawie” – napisało medium. Onet.pl przyznał jednak, że z formalnego punktu widzenia, polskie władze mają rację. Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz nazwał doniesienia Onetu „bzdurą i pustym szukaniem newsa”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przeczytaj: Szczerski o nowym ambasadorze USA w Polsce: trzymamy się procedury, nie ma opóźnień

W połowie lipca br. „Rzeczpospolita” napisała, że Mark Brzeziński wystąpił formalnie do polskich władz z deklaracją, ze nie będzie się ubiegał o obywatelstwo RP. Pod koniec lipca portal Onet napisał, że udało się znaleźć rozwiązanie prawne, które usunęło dotychczasowe przeszkody.

Mark Francis Brzezinski urodził się w 1965 roku w USA. Jest młodszym synem Zbigniewa Brzezińskiego, znanego polsko-amerykańskiego politologa, który w latach 1977-1981 był doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta USA Jimmiego Cartera. Mark Brzeziński z wykształcenia jest prawnikiem, który z czasem zaangażował się w dyplomację. Jego rozprawa doktorka poświęcona była konstytucjonalizmowi III RP. Według niektórych źródeł, już w latach 1999-2001 miał być doradcą ds. Europy Wschodniej w administracji prezydenta Billa Clintona. W 2008 roku był doradcą Baracka Obamy podczas kampanii prezydenckiej. Brano go pod uwagę jako przyszłego ambasadora w Polsce. W latach 2011-2015 był amerykańskim ambasadorem w Szwecji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według relacji medialnych, Mark Brzezinski biegle posługuje się językiem polskim. Jego starszy brat Ian jest związany z republikanami, za kadencji prezydenta George’a W. Busha był wysokim urzędnikiem w Pentagonie i bliskim doradcą ówczesnego Sekretarza Obrony USA, Donalda Rumsfelda. Obecnie jest ekspertem Atlantic Council. Ich siostra, Mika Brzeziński, jest prezenterką stacji MSNBC. Po rozwodzie z pierwszą żoną Mark Brzeziński ożenił się w 2008 roku z Natalią Lopatniuk, która ma pochodzić z rodziny polskim emigrantów z Chicago.

Od pół roku ambasada USA w Warszawie działa bez ambasadora. Georgette Mosbacher opuściła Polskę w styczniu. Placówką dyplomatyczną USA kieruje od tego czasu Bix Aliu. Jest charge d’affaires – ma niższy stopień dyplomatyczny od ambasadora.

Zobacz także: Ambasada USA w Polsce promuje ideologię LGBT w serwisach społecznościowych

polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz