Prezes Najwyższej Izby Kontroli zapowiedział przyjrzenie się rozliczeniom dotacji dla ZPL w wywiadzie udzielonym podczas wizyty na Litwie.

Szef NIK Krzysztof Kwiatkowski został zapytany przez portal kurierwilenski.lt o sprawę podejrzeń o nieprawidłowości przy rozliczaniu przez Związek Polaków na Litwie dotacji otrzymywanych z Polski za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli zaznaczył, że wie o tym problemie. Jeszcze go nie kontrolowaliśmy, chociaż rokrocznie kontrolujemy środki finansowe, które są przekazywane zarówno z Senatu RP, jak i z Ministerstwa Spraw Zagranicznych na wsparcie organizacji polonijnych. W przyszłości również będziemy się temu przyglądać.

Kwiatkowski podkreślił, że NIK widzi potrzebę przekazywania pieniędzy do organizacji polonijnych. Te pieniądze, które trafiają na Litwę, są tak naprawdę jednymi z najważniejszych pieniędzy, z uwagi na ilość Polaków mieszkających na Litwie. W tym momencie mogę powiedzieć, że zrobimy wszystko, aby te pieniądze były wydatkowane na potrzeby Polaków mieszkających na Litwie, a nie były marnowane. My, oczywiście, jako Najwyższa Izba Kontroli, będziemy sprawdzać, co się stało z tymi środkami finansowymi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy, 7 czerwca szef Fundacji, Mikołaj Falkowski przekazał, że w wyniku przeprowadzonej analizy i kontroli zostało zakwestionowanych łącznie 120 dokumentów wraz z potwierdzeniami przelewów z lat 2014-2016 (odpowiednio: 21, 45 i 50 faktur), dotyczących rozliczenia dotacji na druk „Naszej Gazety”, Biuletynu Związku Polaków na Litwie.

Naszą szczególną uwagę zwróciły sprawozdania Zarządu Głównego ZPL w sprawie,”Naszej Gazety” – powiedział wówczas prezes Falkowski. Podkreślał, że Fundacja chce zapewnić transparentność i uczciwość w rozliczeniach, szczególnie dlatego, że przekazywane środki pochodzą z budżetu państwa polskiego. Kierujemy się odpowiedzialnością w imieniu państwa polskiego i polskich podatników – podkreślił.

Michał Mackiewicz, prezes Związku Polaków na Litwie w rozmowie z portalem Kresy.pl odrzucił te zarzuty: Mogę powiedzieć, że nie mam absolutnie nic na sumieniu. Wszystkie projekty były realizowane w całości. Żadna złotówka, żaden grosz nigdy nie zostały sprzeniewierzone, nie poszły w bok.

Kresy.pl / kurierwilenski.lt
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  W_Litwin :

  „My, oczywiście, jako Najwyższa Izba Kontroli, będziemy sprawdzać, co się stało z tymi środkami finansowymi.”
  ZPL zauważając pomyłkę od razu zwrócił całą kwotę wraz z odsetkami. Aby było rzetelnie i sprawiedliwie to NIK powinien wziąć pod lupę przede wszystkim finansowanie Okińczyca, który poprzez fundacyjkę omija prawo i finansuje swoje media komercyjne co jest niezgodne z polskim prawem

  • Avatar
   wilenski :

   @W_Litwin Na swoje prywatne media Okinczyc dostaje niewspółmiernie wysokie pieniądze od Falkowskiego, który zresztą jest częstym gościem w ZW, a od początku całkowicie ignorował największy reprezentujący ogół wilnian Związek Polaków który teraz ten Falkowski tak agresywnie zaatakował. Wszyscy znający sytuację wyczuwają że tu nie jest nic przypadkowego i chodzi o jakąś brudną grę, rozbicie silnej organizacji i sprowadzenie nas do roli podrzędnej i uległej. Ale tu się Falkowski i jego zwierzchnicy przeliczą w swoich rachubach.

 2. Avatar
  mariusz67 :

  NIK powinien przyjrzeć się całościowo działaniu Fundacji Pomocy (?) Polakom na Wschodzie, bo wydaje się, że to udzielne księstwo niejakiego Falkowskiego. Widziałem nagranie z konferencji, na której ten człowiek rzucał oskarżenia na Związek Polaków: był arogancki i zarozumiały, z wrogim wyrazem oczu, momentami wyraźnie złośliwy… Chyba pomylił się z powołaniem.