Szwedzka policja poinformowała, że nad elektrowniami jądrowymi Forsmark na północ od Sztokholmu oraz Oskarshamn w południowo-wschodniej Szwecji zaobserwowano drony. Policja wszczęła śledztwo w obu przypadkach. Nie wiadomo, kto stoi za incydentami.

Forsmark, który jest największym szwedzkim producentem energii elektrycznej, leży na wybrzeżu Bałtyku, około 150 km (93 mil) na północ od Sztokholmu. Dron został najpierw zauważony przez ochroniarza elektrowni, który powiadomił policję. Bezzałogowiec miał zniknąć przy Graesoe (wyspa na Bałtyku) – podała agencja Reuters w sobotę. „Był to większy model, odporny na silny wiatr” – PAP cytuje komunikat szwedzkiej policji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8487.32 PLN    (38.57%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Policja nadal próbuje zlokalizować drona, także za pomocą własnych (dronów), ale bez powodzenia” – podkreśla policja.

Według policji w elektrowni Oskarshamn także miało dojść do nieuprawnionego wtargnięcia na teren chroniony z wykorzystaniem drona. W obu przypadkach zostało wszczęte śledztwo.

Wcześniejsze doniesienia medialne sugerowały, że obecność drona zaobserwowano również nad elektrownią Ringhals pod Goeteborgiem (w sobotę po południu szwedzka policja poinformowała, że nie udało się potwierdzić tych informacji).

Szwedzkie siły zbrojne poinformowały w czwartek o zwiększeniu aktywności na Gotlandii. Ma to związek ze zwiększonymi napięciami między NATO i Rosją oraz niedawnym rozmieszczeniem rosyjskich okrętów desantowych na Bałtyku.

Na początku stycznia br. najwyższy dowódca wojskowy Szwecji oświadczył, że szwedzka strategia bezpieczeństwa zostałaby całkowicie podważona, gdyby NATO zgodziło się ograniczyć część swojej działalności w Europie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Finlandia: nie rozmawiamy o członkostwie w NATO

W marcu br. dwie grupy bojowe lotniskowców – brytyjska i amerykańska – na czele z lotniskowcami HMS Prince of Wales i USS Harry S. Truman wezmą udział w międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych Cold Response 2022. Jednostki będą uczestniczyły w manewrach Sojuszu Północnoatlantyckiego na wodach w pobliżu Norwegii.

reuters.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz