34-letni Irańczyk usiłował podpalić ambasadę Iranu w Berlinie-Dahlem – podaje portal rbb24. W poniedziałek po południu mężczyzna rozlał na ogrodzenie terenu ambasady łatwopalny płyn i go podpalił – przekazała rzecznik policji.

Nikt nie został ranny. Mężczyzna został zatrzymany. Dochodzenie w tej sprawie jest prowadzone aktualnie przez państwową służbę bezpieczeństwa. “Próba podpalenia ma najwyraźniej związek z protestami przeciwko irańskiemu rządowi” – pisze rbb24.

Protesty w Iranie zostały wywołane śmiercią 22-letniej kobiety w Teheranie dwa tygodnie temu.

Zobacz także: Dyplomatyczny konflikt Francji i Iranu na tle protestów

W wrześniu funkcjonariusze irańskiej policji obyczajowej aresztowali 22-letnią Mahsy Amini za nieprawidłowe nakrycie głowy. W areszcie zatrzymana zemdlała i zapadła w śpiączkę. Zmarła po trzech dniach. W czasie zatrzymania funkcjonariusz miał uderzyć ją pałką w głowę, następnie rzucić kobietą o samochód, czego służba nie potwierdza.

W kraju wybuchła fala protestów, których nagrania pojawiły się w sieci. W czasie manifestacji Iranki paliły swoje hidżaby. Protesty rozpoczęły się w irańskiej prowincji Kurdystan. Następnie rozprzestrzeniły się na innego regiony w północno-zachodnim Iranie.

Władze Iranu odcięły internet w niektórych częściach Teheranu i Kurdystanu oraz zablokowały dostęp do platform takich jak Instagram i WhatsApp, próbując powstrzymać rosnący ruch protestacyjny, który opierał się na mediach społecznościowych.

Zobacz także: Separatyści uderzyli w Iranie – są ofiary śmiertelne

rbb24.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply