W ubiegłym tygodniu irańskie władze aresztowały 22-letnią Kurdyjkę Mahsy Amini za nieprawidłowe nakrycie głowy. Kobieta zmarła. W kraju wybuchła fala protestów, których nagrania pojawiły się w sieci. W czasie manifestacji Iranki palą swoje hidżaby. Protesty rozpoczęły się w irańskiej prowincji Kurdystan. Następnie rozprzestrzeniły się na innego regiony w północno-zachodnim Iranie. Media donoszą o pięciu osobach, które zginęły w czasie protestów.

W Iranie w ubiegłym tygodniu wybuchły protesty po śmierci młodej Iranki zatrzymanej za nieprawidłowe nakrycie głowy. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać jak irańskie kobiety zdejmują swoje hidżaby (nakrycie głowy) i palą w wielkim ognisku. “Tłumy wiwatowały, gdy kobiety we wtorek paliły hidżaby w ognisku w Sari” – podaje BBC. Noc z wtorku na środę była piątą nocą protestów.

Zobacz także: Iran: Protesty pracowników wymiaru sprawiedliwości. Chcą podwyżek [+VIDEO]

W ubiegłym tygodniu irańskie władze aresztowały 22-letnią Kurdyjkę Mahsy Amini za nieprawidłowe nakrycie głowy. W areszcie zemdlała i zapadła w śpiączkę. Zmarła po trzech dniach. W czasie zatrzymania policja ds. moralności miała uderzyć ją pałką w głowę, następnie rzucić kobietą o samochód.

Irańskie władze odrzucają oskarżenia. „Wszystkie instytucje podejmą działania w obronie praw, które zostały naruszone” – powiedział przedstawiciel Chameneiego w prowincji Kurdystan, Abdolreza Pourzahabi.

Protesty rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu w irańskiej prowincji Kurdystan. W poniedziałek i wtorek rozprzestrzeniły się na innego regiony w północno-zachodnim Iranie – podaje agencja Reuters.

Pięć osób zostało zabitych w czasie protestów przez irańskie siły bezpieczeństwa – podało CNN w środę. Irańskie władze nie potwierdziły tych doniesień.

Zobacz także: Iran: Dwie aktywistki LGBT skazane na śmierć

bbc.com / reuters.com / edition.cnn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply