Wprowadzenie przez rząd PiS zerowej stawki podatku dochodowego dla pracowników, którzy nie skończyli 26 lat to według niemieckiego portalu Spiegel Online zachęta dla młodych imigrantów zarobkowych z Ukrainy.

Niemiecki portal Spiegel Online zamieścił artykuł dotyczący m.in. realizacji jednej z przedwyborczych obietnic rządu PiS, czy zwolnienia już od początku przyszłego miesiąca pracowników, którzy nie skończyli 26 lat, od płacenia podatku dochodowego. Omówienie artykułu zamieścił polskojęzyczny serwis „Deutsche Welle”.

„Rząd w Warszawie na trzy miesiące przed wyborami parlamentarnymi zniósł podatek dochodowy dla młodych pracowników i wyjaśnia, że chce w ten sposób zwiększyć zatrudnienie młodych ludzi i udaremnić pracę na czarno” – tłumaczy tekst ze Spiegel Online redakcja DW. Przypomniano, że roczny limit dochodowy będzie wynosił 85,5 tys. zł brutto oraz, że nowe regulacje nie obejmują osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

 

Rząd PiS uważa, że będzie mogło skorzystać z tego około 2 mln ludzi, którzy pracują w Polsce. Jednak według Spiegel Online, w ocenie ekspertów ekonomicznych jest to zarazem zachęta dla młodych Ukraińców, którzy pracują lub chcieliby pracować w Polsce.

Przeczytaj: Politycy PiS, w tym wiceszef MSZ, zadowoleni z chęci Ukraińców do osiedlania się w Polsce

Czytaj także: Ukraińcy wyjadą z Polski do Niemiec? Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza chce ich zatrzymać

„Ze względu na deficyt siły roboczej Polska jest zdana na pracowników z zagranicy” – twierdzi niemiecki portal. Dodaje, że ze względu na złą sytuację gospodarczą na Ukrainie, od kilku lat obywatele tego kraju przyjeżdżają zarabiać do Polski i przypomina, że rok temu to właśnie Ukraińcom w Polsce wydano najwięcej zezwoleń na pracę dla cudzoziemców.

Spiegel Online twierdzi przy tym, że nowa ulga podatkowa dla młodych ludzi spotyka się z krytyką w Polsce. Powołuje się m.in. na Polską Izbę Gospodarczą, według której narusza ona zasadę równego traktowania.

Czytaj także: Ukrainizacja polskiego rynku pracy jest nieunikniona? „Jesteśmy nakierowywani na gospodarczą zapaść”

Przeczytaj też: 500+ dla imigrantów z Ukrainy. „Rz”: opłaca się im sprowadzać do Polski całe rodziny

Według urzędników ambasady Ukrainy w Polsce, od 2014 roku liczba ukraińskich imigrantów zarobkowych wzrosła pięciokrotnie i obecnie wynosi 1,5 mln osób. Według innych szacunków, w Polsce przebywało na początku tego roku prawie 1,3 mln Ukraińców. Urząd do Spraw Cudzoziemców podał niedawno, że liczba cudzoziemców mających ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy wzrosła do 400 tys. osób. Według danych urzędu, blisko połowa z nich, a dokładnie 199 tys. osób, to Ukraińcy.

Przeczytaj: Liczba imigrantów zarobkowych z Ukrainy znów rośnie

Czytaj też: Eurostat: Polska liderem w UE pod względem wydawania pozwoleń na pobyt imigrantom spoza UE, głównie Ukraińcom

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz