Zdaniem ekspertów UE istniejące szczepionki przeciwko koronawirusowi są skuteczne także przeciwko nowemu szczepowi, który został zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii – oświadczył w nocy z niedzieli na poniedziałek mniemiecki minister zdrowia Jens Spahn.

Zgodnie ze wszystkim, co aktualnie wiemy, nowy szczep nie ma wpływu na szczepionki, które pozostają równie skuteczne – powiedział Spahn, powołując się na unijnych ekspertów – podaje portal ndtv.com. Niemiecki minister miał na myśli głównie szczepionkę wyprodukowaną przez firmy Pfizer i BioNTech. Preparat jest w użyciu m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W poniedziałek zostanie najprawdopodobniej dopuszczony do szczepień w UE przez Europejską Agencję Leków.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7412.32 PLN    (33.69%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock poinformował o wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2. Podkreślił wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Hancock zaznaczył, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż odmiana, która była znana dotychczas. Już wówczas wyraził jednak opinię, że nic nie wskazuje na to, żeby nowy szczep był mniej podatny na wyprodukowane szczepionki przeciw Covid-19.

W nocy z niedzieli na poniedziałek Polska wstrzymała loty pasażerskie z Wielkiej Brytanii. Decyzja ma związek z nową odmianą koronawirusa Sars-CoV-2. Podobną decyzję podjęło także wiele krajów Unii Europejskiej, m.in. Holandia, Belgia, Włochy, Austria, Niemcy, Francja, Bułgaria i Szwecja.

W niedzielę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała kraje Europy do zaostrzenia kontroli. Powodem jest pojawienie się w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa. Przypadki zakażenia nową odmianą SARS-CoV-2  wykryto nie tylko w Wielkiej Brytanii, lecz także w Danii i Holandii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rzecznik europejskiego oddziału WHO oświadczył w rozmowie z agencją AFP, że WHO zaleca swoim członkom zwiększenie możliwości sekwencjonowania wirusa, póki nie będzie wiadomo więcej o zagrożeniu, które stwarza nowy wariant.

Niemiecka prezydencja zwołała na poniedziałek pilne spotkanie państw UE. Będzie ono związane z nową odmianą koronawirusa, która została zidentyfikowana w Wielkiej Brytanii.

ndtv.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz