Grupa parlamentarna SPD chce stworzyć unijną armię, która podlegałaby Komisji Europejskiej.

Posłowie niemieckiej socjaldemokratycznej partii koalicyjnej SPD postulują utworzenie unijnej jednostki wojskowej, która podlegałaby bezpośrednio strukturom UE – Komisji Europejskiej oraz Parlamentowi Europejskiemu – podał w niedzielę „die Welt”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

SPD postuluje stworzenie zalążka europejskiej armii, zamiast skupiania się na współpracy pomiędzy wojskami 27 krajów Unii Europejskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Założenia projektu, o którym pisały niemieckie media przewidują stworzenie nowej jednostki wojskowej, podporządkowanej bezpośrednio instytucjom europejskim. Komisja Europejska, poprzez nowo powołanego komisarza do spraw obrony, sprawowałaby władzę wykonawczą nad jednostką. O jej użyciu decydowałaby z kolei zwykłą większością głosów komisja obrony parlamentu europejskiego.

Aktualnie najważniejsze decyzje dotyczące bezpieczeństwa i obrony są podejmowane przez przedstawicieli rządów państw członkowskich. Obowiązuje w ich przypadku zasada jednomyślności.

Nowa jednostka miałaby być wzorowana na siłach natychmiastowego reagowania NATO, tzw. szpicy.

Oddział miałby liczyć docelowo  8000 żołnierzy. Początkowo struktura miałaby liczyć jednak 1500 żołnierzy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: KE chce chronić „prawa tęczowych rodzin”, przymuszając do uznawania zagranicznych adopcji homoseksualnych

Zgodnie z koncepcją SPD, członkowie powinni być rekrutowani spośród żołnierzy zawodowych z poszczególnych krajów, którzy mogliby ubiegać się o poszczególne stanowiska – podobnie jak urzędnicy państw związkowych lub federalni poszukujący posady w Brukseli. Żołnierze przestaliby podlegać narodowym strukturom dowodzenia.

Finansowanie jednostki miałoby się odbywać na początku za pośrednictwem państw członkowskich, uwzględniając ich liczby ludności i PKB, następnie zaś z budżetu Unii Europejskiej.

„Naszym celem jest zwiększenie zdolności UE do działania niezależnie od utrudniających funkcjonowanie kwestii suwerenności” – zadeklarował przedstawiciel SPD Fritz Felgentreu.

Jego zdaniem utworzenie jednostki skutkowałoby zwiększeniem integracji państw UE w zakresie polityki obronności.

„To super propozycja, która jest odpowiednia do przełamania impasu w Brukseli” – skomentował pomysł były szef Komisji Obrony Bundestagu Hans Peter Bartels.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Komisja Europejska rozpoczęła procedurę naruszeniową wobec Wielkiej Brytanii

Zdaniem przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Norberta Röttgena (CDU) propozycja jest niepraktyczna militarnie, nieodpowiedzialna finansowo, niezgodna z traktatami europejskimi, a także wątpliwa z punktu widzenia niemieckiej konstytucji.

welt.de / spiegel.de / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz