Niemcy przekazały Ukrainie kolejne dwadzieścia Marderów

Niemcy poinformowały o przekazaniu Ukrainie kolejnych bojowych wozów piechoty Marder i amunicji.

Jak poinformowano na oficjalnej stronie niemieckiego rządu, kraj ten przekazał Ukrainie kolejne bojowe wozy piechoty Marder. Na liście znajduje się 20 pojazdów opancerzonych Marder wraz z amunicją do nich, aż 60 zostało już przekazanych.

Renowacją tych bojowych wozów piechoty dla Ukrainy zajmował się niemiecki koncern Rheinmetall.

Na liście pomocy znalazł się także opancerzony wóz wsparcia WISENT-1 (w sumie 12).

Dodajmy, że wozy Marder są używane przez niemiecką armię od wczesnych lat 70. XX wieku. Mają być stopniowo zastępowane przez nowe wozy bojowe Puma.

„Marder jest doskonałym przykładem niemieckiej jakości. Sam tego próbowałem. Nie możemy się doczekać, aby wkrótce oswoić Leoparda. Uwielbiam sposób, w jaki ryczą!” – informował wcześniej były minister obrony Ukrainy, Reznikow.

Niemcy obiecali Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej, o wartości 1,3 mld euro. W jego skład mają wchodzić m.in. cztery dodatkowe systemy obrony powietrznej IRIS-T SLM, a także 20 tys. pocisków artyleryjskich kal. 155 mm oraz uzbrojenie przeciwpancerne. Poinformował o tym niemiecki minister obrony, Boris Pistorius, podczas wizyty w Kijowie i rozmowy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Rustemem Umierowe.

„To piąty taki pakiet od ostatniej zimy. Jestem pewien, że pomoże on wam w waszej walce z rosyjską agresją” – powiedział Pistorius.

Ukraińskie media zaznaczają, że to już trzecia transza systemów IRIS-T, jakie Niemcy obiecali dostarczyć Ukrainie od początku pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej. Jak na razie, na Ukrainę dotarły trzy z czterech systemów pierwszej partii, a czwarty ma zostać dostarczony tej zimy. Sprzęt obrony powietrznej z drugiej transzy, również liczący cztery systemy, ma trafić na Ukrainę w 2024 roku. Z kolei trzecia partia ma zostać dostarczona w 2025 roku.

Pistoriusa zapytano też o możliwość przekazania Ukrainie niemieckich rakiet manewrujących Taurus. Odpowiedział, że nie ma żadnych nowych informacji na ten temat.

Niedawno niemiecki minister obrony powiedział, że w przyszłym roku Niemcy podwoją pomoc wojskową dla Ukrainy do 8 mld euro.

Pisaliśmy, że w ubiegłym tygodniu w ramach nowego pakietu, Ukraina otrzymała od Niemiec m.in. 10 czołgów Leopard 1A5 i blisko 20 przegubowych pojazdów gąsienicowych, przeznaczony do rozminowywania czołg Winsent 1, 10 dronów Vector, 14 radarów GO12 oraz trzy pojazdy dla pograniczników. W 2024 roku koncern Rheinmetall ma dostarczyć Ukraińcom 25 czołgów Leopard 1A5. Ponadto, Rheinmetall informuje, że na przełomie 2023/2024 roku Ukraina otrzyma pięć śmigłowców Caracal. Dodatkowo, na zlecenie Holandii i Danii, w przyszłym roku niemiecki koncern dostarczy ukraińskiej armii 14 czołgów Leopard 2A4.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply