Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow twierdzi, że to władze w Kijowie odpowiadają za blokowanie rozmów pokojowych.

W czwartek minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow, spotkał się z szefem dyplomacji Arabii Saudyjskiej, Faisalem ibn Farhan Al Saudem. Podczas konferencji prasowej przyznał, że rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji na Ukrainie.

Czytaj także: Morawiecki: Arabia Saudyjska jest zainteresowana polskim przemysłem obronnym

„Oczywiście, poruszyliśmy kwestię sytuacji na Ukrainie i wokół niej” – powiedział Ławrow. Dodał, że Moskwa przedstawiła saudyjskim dyplomatom bieżącą sytuację w strefie walk i ostatnie wydarzenia. Zaznaczył, że fundamentalne podejście Moskwy do tych kwestii pozostaje niezmienione. Podziękował zarazem władzom w Rijadzie za stanowisko, jakie prezentują w kwestii Ukrainy i konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

„Jesteśmy naszym saudyjskim przyjaciołom wdzięczni za ich wyważone stanowisko i za ich autentyczne zainteresowanie, by ułatwić postęp na drodze do pokojowego rozwiązania” – zaznaczył. Oświadczył zarazem, że możliwości w tym zakresie są blokowane przez władze w Kijowie. Powiedział, że ze strony ukraińskiej nie dostrzega chęci rozpoczęcia poważnych negocjacji.

„Jak wiecie, ta ścieżka jest obecnie zablokowana przez decyzję [Wołodymyra] Zełenskiego i stanowisko państw zachodnich, które zdecydowanie nalegają na zadanie Rosji strategicznej porażki na polu walki przed przystąpieniem do negocjacji” – twierdzi Ławrow. Dodał, że niejednokrotnie już mówił, iż we wrześniu 2022 roku prezydent Ukrainy wydał dekret, w którym zabrania wszelkich negocjacji z Moskwą.

Szef rosyjskiej dyplomacji twierdzi też, że było już blisko osiągnięcia porozumienia w sprawie ustanowienia strefy bezpieczeństwa w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, promowanej przez szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. „Byliśmy gotowi to poprzeć. Zostało to zablokowane prze Kijów, który stawia warunki wstępne, dotyczące jeńców i tzw. demilitaryzacji” – oświadczył. Zarzucił też Antonio Guterresowi, sekretarzowi generalnemu ONZ, że swoimi ostatnimi wypowiedziami wpisuje się w „jednostronne ukraińskie żądania”. Chodzi o jego wypowiedzi podczas wizyty w Kijowie w tym tygodniu, gdzie powiązał ułatwienia w eksporcie rosyjskiego zboża i nawozów sztucznych z koniecznością demilitaryzacji strefy elektrowni w Zaporożu i zawarcia porozumienia o wymianie jeńców.

Przeczytaj: Ukraina będzie negocjować z Rosją? Zełenski wymienił 5 warunków

Czytaj również: Politico: Zełenski łagodzi warunki negocjacji z Rosją pod naciskiem USA

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply