Turcja przyznała, że Szwecja i Finlandia podjęły konkretne kroki w celu rozwiania obaw Ankary związanych z ich staraniami o przystąpienie do NATO i że trójka tych krajów będzie odbywać dalsze spotkania, przekazała w czwartek agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w czwartek agencja prasowa Reuters, Turcja przyznała, że Szwecja i Finlandia podjęły konkretne kroki w celu rozwiania obaw Ankary związanych z ich staraniami o przystąpienie do NATO i że trójka tych krajów będzie odbywać dalsze spotkania.

Szwecja i Finlandia złożyły w zeszłym roku wniosek o członkostwo w NATO, ale spotkały się ze sprzeciwem ze strony Turcji, która twierdzi, że oba kraje chronią członków Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), uważanej przez Ankarę i jej zachodnich sojuszników za grupę terrorystyczną.

Zobacz też: Stoltenberg: Nadszedł czas, aby Turcja ratyfikowała wnioski Finlandii i Szwecji

„Widzimy, że Turcja uznała, że zarówno Szwecja, jak i Finlandia podjęły konkretne kroki w ramach tej umowy, co jest dobrym znakiem” – powiedział główny negocjator Oscar Stenstrom na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO po wznowieniu rozmów trójstronnych.

„Mały krok do przodu, rozmowy zostały wznowione i ustaliliśmy, że będziemy nadal się spotykać i nie mogę dokładnie powiedzieć, kiedy”.

Rzecznik prezydenta Tayyipa Erdogana, Ibrahim Kalin, powiedział, że kroki podjęte przez Szwecję i Finlandię w celu rozwiązania problemów bezpieczeństwa Ankary były pozytywne, ale niewystarczające, aby Turcja ratyfikowała ich kandydaturę do NATO.

„Po raz kolejny podkreśliliśmy obawy i oczekiwania Turcji w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział. „Kroki, które mają zostać podjęte przez kraje, zadecydują o przebiegu i szybkości tej sprawy”.

Zobacz też: Szwecja twierdzi, że Turcja żąda zbyt wiele w związku ze złożeniem wniosku do NATO

W styczniu Turcja zawiesiła rozmowy rozpoczęte w ramach trójstronnego porozumienia zawartego w zeszłym roku w Madrycie, mającego na celu usprawnienie procesu akcesyjnego Finlandii i Szwecji.

Bezpośrednim powodem był protest pod ambasadą Turcji w Sztokholmie, podczas którego prawicowy polityk spalił kopię Koranu. Ankara konsekwentnie twierdzi, że w szczególności Szwecja nie wykonała swojej części porozumienia madryckiego.

Stenstrom powiedział, że Szwecja wypełniła swoją część umowy. W ramach wysiłków zmierzających do uspokojenia Turcji, że poważnie traktuje swoje obawy dotyczące bojowników, rząd przedstawi w tym tygodniu parlamentowi nową ustawę antyterrorystyczną.

Nowe prawo, nad którym prace rozpoczęto w 2017 r. po tym, jak ciężarówka wjechała w tłum w Sztokholmie, zabijając pięć osób, uznałoby za przestępstwo „udział w organizacji terrorystycznej”.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply