Według niemieckiego kanclerza Olafa Scholza, stanowisko Niemiec w kwestii dla natychmiastowego wstrzymania importu energii z Rosji z powodu wojny na Ukrainie pozostaje niezmienne.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest przeciwny natychmiastowemu wstrzymaniu importu ropy i gazu z Rosji, a do wykluczenia Rosji z grupy G20 podchodzi powściągliwie.

Według agencji dpa, w obecnym czasie, poprzedzającym szczyty UE, G7 i NATO w Brukseli, kanclerz Niemiec Olaf Scholz „trzyma się swojego wyraźnego “nie” dla natychmiastowego wstrzymania importu energii z Rosji z powodu wojny na Ukrainie”.

 

We wtorek, po spotkaniu z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą, szef niemieckiego rządu federalnego oświadczył, że w tej kwestii stanowisko Niemiec „pozostaje niezmienne”. Podobną postawę wykazują też inne państwa członkowskie UE, których zależność od rosyjskiej energii jest jeszcze większa.

Nikt nie powinien być w tym względzie pozostawiony samemu sobie – podkreślił kanclerz Niemiec. Był zarazem powściągliwy wobec wyartykułowanego przez Polskę wezwania do wykluczenia Rosji z grupy G20, czyli dwudziestu najważniejszych uprzemysłowionych państw świata . Jego zdaniem, tego rodzaju kwestia powinna być przedyskutowana wspólnie, przez członków Grupy i rozstrzygnięta „nie indywidualnie i pojedynczo”, dodając, że „jesteśmy zajęci czymś innym niż wspólne spotkania”. Polska nie należy do grupy G20.

Czytaj także: Niemcy kupią LNG z Kataru. Uzgodniono „długoterminowe partnerstwo energetyczne”

Jak podawaliśmy, wicekanclerz Niemiec Robert Habeck uważa, że w okresie od jesieni do końca br. Niemcom uda się uniezależnić kolejno od importu węgla i ropy z Rosji. Podkreślił, że przypadku gazu będzie to możliwie dopiero po wybudowaniu terminali LNG. Sprzeciwił się zarazem zakazowi importu rosyjskich surowców.

Z kolei w niedzielnym wywiadzie dla telewizji ARD Habeck powiedział: „Gorzka wiadomość jest taka, że nadal potrzebujemy rosyjskiego gazu”, ponieważ nie są jasne szczegóły partnerstwa z Katarem. Wicekanclerz zaznaczył, że rząd federalny potrzebuje trochę więcej czasu, by uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

Zobacz także: LNG z USA wypiera gaz z Rosji. Wielkie zyski amerykańskich firm

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply