Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymała Polaka podejrzanego o szpiegowanie na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu SWR – dowiedziała się PAP. Pracując w warszawskim urzędzie miał przekazywać Rosji dane operacyjne. Decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał w środę, że mężczyzna pracował w jednym z warszawskich urzędów. Miał kopiować dane i przekazywać je Rosjanom z cywilnego wywiadu zagranicznego SWR FR. Zatrzymanie miało miejsce w Warszawie w czwartek 17 marca. Decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu. “Funkcjonariusze ABW dokonali szeregu przeszukań, w wyniku których zabezpieczono obszerny materiał dowodowy. Obecnie jest on poddawany analizom” – oświadczył Żaryn, cytowany przez PAP.

Zatrzymany pracował w Wydziale Archiwalnym Ksiąg Stanu Cywilnego w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy. Posiadał dostęp do zbiorów Archiwum USC oraz do zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Państwowego m. st. Warszawy.

“Z uwagi na charakter dokumentacji gromadzonej we wskazanych jednostkach, działalność podejrzanego stanowiła zagrożenie dla wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Polski” – podkreślił Żaryn.

Prokuratura oskarżyła zatrzymanego mężczyznę o szpiegostwo – prowadzenie działalności na rzecz obcego wywiadu oraz przestępstwo urzędnicze. Grozi mu kara do 15 lat więzienia. Decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego br. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali pod zarzutem szpiegostwa obywatela Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego. Usłyszał zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce.

Z kolei w listopadzie ub. roku ABW zatrzymała obywatela Polski podejrzanego o inicjowanie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji i działanie na szkodę interesów Rzeczypospolitej Polskiej.

pap / polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply