Macron po raz kolejny rozmawiał z Putinem

Prezydent Francji Emmanuel Macron przeprowadził we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowa dotyczyła sytuacji na Ukrainie. To już ósma rozmowa Macrona z Putinem od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Francuski prezydent zabiegał o zawieszenie broni.

Macron miał zabiegać w czasie wtorkowej rozmowy z Putinem m.in. o zawieszenie broni na Ukrainie. Była to już ósma rozmowa Macrona z Putinem od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego br. “Na razie nie ma porozumienia, ale prezydent (Macron) pozostaje przekonany o konieczności kontynuowania wysiłków (…) Nie ma innego wyjścia jak zawieszenie broni i negocjacje w dobrej wierze Rosji z Ukrainą. Prezydent Francji stoi u boku Ukrainy” – napisano w komunikacie Pałacu Elizejskiego, cytowanym przez PAP. Strona rosyjska zakomunikowała, że rozmowa odbyła się na prośbę Paryża – podaje agencja Reuters.

Była to już ósma rozmowa Macrona z Putinem od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prezydent Francji zabiegał o zgodę Putina na zawieszenie broni, ale bezskutecznie.

Informowaliśmy, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zadeklarował w poniedziałek, że jakiekolwiek kompromisy uzgodnione z Rosją w celu zakończenia wojny będą musiały zostać przegłosowane przez Ukraińców w referendum. “Ludzie będą musieli zabrać głos i odpowiedzieć w kwestii ewentualnych kompromisów. To, czy porozumienia między Ukrainą a Rosją będą, jest tematem rozmów” – oświadczył Zełenski.

Zaznaczył, że w referendum mogłyby zostać poruszone kwestie dotyczące terytoriów okupowanych przez siły rosyjskie,  Krymu i Donbasu, a także gwarancji bezpieczeństwa oferowanych Ukrainie przez kraje NATO.

Zobacz także: Kompromisy z Rosją przedmiotem referendum? Jest komentarz Kremla

reuters.com / pap / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply