Nie będzie kary śmierci w Rosji

Sąd Konstytucyjny Rosji zdecydował wczoraj, że nie można stosować w Rosji kary śmierci, nawet po upływie terminu moratorium na jej wykonywanie.

Moratorium na karę śmierci kończy się 1 stycznia 2010 roku wraz z wprowadzeniem sądu przysięgłych w ostatnim regionie Rosji – Republice Czeczenii. Wówczas nie byłoby już w Rosji formalnych przeszkód dla stosowania kary śmierci.

Sąd Konstytucyjny uznał jednak, że wprowadzenie sądu przysięgłych na całym terytorium Rosji nie powinno dawać możliwości stosowania kary śmierci. Postanowieniem sądu moratorium przedłużone zostało do momentu ratyfikacji przez Rosję protokołu o zniesieniu kary śmierci.

Jak poinformował prezes Sądu Konstytucyjnego FR Walierij Zorkin, Rosja podpisała się pod niektórymi międzynarodowymi normami, które zakazują, bądź też zalecają wprowadzenie zakazu stosowania kary śmierci. Według niego, Moskwa została zaproszona do członkostwa w Radzie Europy dopiero po tym, jak obiecała zlikwidować karę śmierci.

Kwestia utrzymania lub zlikwidowania moratorium na najwyższy wymiar kary pojawiła się pod koniec października, kiedy rosyjski Sąd Najwyższy zwrócił się do Sądu Konstytucyjnego FR o wyjaśnienie sytuacji. Sędziowie Sądu Najwyższego obawiali się pojawienia w styczniu 2010 roku prawnych niejasności.

9 listopada na otwartym posiedzeniu Sądu Konstytucyjnego przedstawiciele wszystkich gałęzi władzy opowiedzieli się za utrzymaniem moratorium.

Moratorium na karę śmierci było wprowadzone w Rosji w 1999 roku. Ostatniego przestępcę stracono w Rosji 2 września 1996 roku.

Anna Szmyga/lenta.ru/Kresy.pl

Zobacz także:

Co z moratorium na karę śmierci?

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply