Zagrożenia takie wymienił biskup Buczacza Dmytro Hryhorak, odpowiedzialny w łonie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego za sprawy rodziny, udzielając wywiadu KAI.

Na pytanie KAIo największe zagrożenia ukraińskich rodzin bp Hryhorak na pierwszym miejscu wskazał alkoholizm i narkomanię. Według niego alkoholików na Ukrainie jest znacznie więcej niż mówią oficjalne statystyki, czyli 5 mln. Problemem jest też narkomania, szczególnie wśród młodzieży.

Hierarchę martwią także rozwody, których jest dwukrotnie więcej niż w Polsce. 44% małżeństw kościelnych rozpada się, a jeśli uwzględnić także rozwody cywilne, wskaźnik rozwodów na Ukrainie wynosi 62%. Najwięcej rozwodów jest na wschodzie kraju – 85-95%, najmniej na Zakarpaciu i Wołyniu – 30%.

Bp Hryhorak przytoczył także szacunki obrońców życia mówiące o tym, że w ciągu ostatnich 30 lat na Ukrainie dokonano około 30 mln aborcji, przy czym są to dane przybliżone, a w rzeczywistości liczby te są prawdopodobnie dużo wyższe.

Innym „wielkim problemem” wskazanym przez biskupa jest emigracja: Według oficjalnych danych rządu Ukrainy z czerwca ub.r. ponad 5 mln naszych rodaków mieszkało za granicą, a nieoficjalnie jest ich przeszło 7 mln. Najwięcej Ukraińców poza własnym krajem mieszka we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i w Polsce, gdzie obecnie przebywa ponad milion naszych emigrantów.

Według niego są to głównie sezonowi emigranci zarobkowi, jednak duża część z nich podjęła decyzję o opuszczeniu Ukrainy na stałe. Hierarcha zwrócił także uwagę na wojnę na wschodzie kraju, związane z nią straty ludzkie, zniszczenia i urazy psychiczne, szczególnie u dzieci oraz na problem uchodźców wewnętrznych – nieoficjalnie ponad 2 mln osób.

Bp Hryhorak zwrócił uwagę na jeszcze jedno, niezauważane na ogół zagrożenie – narzucaną „z zewnątrz” ideologię gender: Państwo próbuje ją wprowadzić do naszego społeczeństwa na płaszczyźnie prawnej, ale jak na razie to się nie udaje dzięki stanowczemu i zgodnemu sprzeciwowi naszych Kościołów.– powiedział biskup.

CZYTAJ TAKŻE: Czy książkę „Dwa Królestwa” napisał Putin?

ekai.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz