Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu obywatela Białorusi, który miał szpiegować na rzecz KGB.

Według informacji SBU przytoczonej w środę przez białoruski portal Tut.by, podejrzany o szpiegostwo został zatrzymany na obszarze obwodu wołyńskiego. “Ustalono, że został on zawerbowany przez KGB i celowo skierowany na terytorium naszego państwa dla prowadzenia działalności wywiadowczej i organizacji innej sprzecznej z prawem działalności” – twierdzi SBU.

Według SBU zatrzymany miał zbierać dla białoruskiego KGB informacje o stanie infrastruktury granicznej, sposobach jej ochrony przez służby ukraińskie, zajmować się oceną liczebności ukraińskich pograniczników na poszczególnych odcinkach granicy.

Jednak jego aktywność nie sprowadzała się do biernej obserwacji. Szpieg miał podejmować próby werbowania ukraińskich wojskowych mających dostęp do tajnych informacji, a także zbierał materiały mogące służyć do skompromitowania lub szantażowania funkcjonariuszy ukraińskiej służby granicznej i celnej.

Agent miał też organizować kanały przerzucania przez granicę ukraińsko-białoruską broni oraz “towarów podwójnego zastosowania”.

“Dane uzyskane przez kontrwywiad SBU świadczą o tym, że ta działalność miała między innymi na celu urządzania prowokacji i tworzenie pretekstów informacyjnych dla obwiniania Ukrainy o dostawy z niej broni dla destabilizacji wewnętrznej sytuacji politycznej na Białorusi” – twierdzi ukraińska specsłużba.

Władze Białorusi regularnie oskarżają Ukrainę o to, że z jej terytorium nielegalnie napływa broń. Sam białoruski przywódca w listopadzie 2016 roku w rozmowie z rosyjskimi dziennikarzami twierdził, że „piersią bronimy 1,2 tys. km granicy z Ukrainą, ponieważ napływają stamtąd broń i materiały wybuchowe”. Podobne słowa mówił rosyjskim dziennikarzom na spotkaniu pod koniec 2018 roku. Łukaszenko ponowił swoje oskarżenia w 2019 r. W 2020 r. białoruski przywódca mówił o rozbiciu grupy przestępczej, która “tonami” miała ściągać broń zza południowej granicy.

tut.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply