Dwa samoloty przywiozły z Chin na Litwę m.in. maski chirurgiczne, okulary jednorazowe i kombinezony ochronne. Jednocześnie, wprowadzono zakaz podróżowania do innych miast w czasie Wielkanocy.

W środę rano dwa samoloty ze środkami ochrony z Chin wylądowały na litewskich lotniskach w Kownie i w Wilnie. Przywiozły ponad 50 ton jednorazowych okularów, kombinezonów ochronnych, masek chirurgicznych i jednorazowej odzieży medycznej. Informację podał portal L24.lt, powołując się na powołaną na czas kwarantanny Grupę Informowania Społeczeństwa.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Litewski minister zdrowia Aurelijus Veryga powiedział, że pomyślne dostarczenie przesyłek to wynik ogromnych wysiłków i podziękował wszystkim zaangażowanym w tę akcję.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

„Na razie wszystko idzie gładko, więc możemy mieć nadzieję, że ludzie walczący z koronawirusem na pierwszej linii frontu będą chronieni” – powiedział Veryga cytowany w komunikacie. Jak podano, środki ochrony dotarły na Litwę dzięki pomocy Ministerstwa Łączności. Za pośrednictwem Poczty Litewskiej trafią do szpitali w Wilnie, Kownie, Kłajpedzie, Poniewieżu i Szawlach, a także do pięciu największych stacji pogotowia ratunkowego oraz do medyków, pracujących w założonych przez samorządy tzw. mobilnych punktach poboru próbek na obecność koronawirusa.

Szef litewskiego resortu łączności, a zarazem czołowy polityki polskiej partii na Litwie (AWPL-ZChR), Jarosław Narkiewicz podkreślił, że z powodu trudnej sytuacji na całym świecie i ogromnego zapotrzebowania na środki ochrony oraz konkurencję w tym względzie, transport ładunków zostaje zwiększony. Dodał, że środowa dostawa to jak na razie największa ilość środków medycznych sprowadzonych na Litwę.

Czytaj także: Chiny przesyłają Litwie pomoc na walkę z koronawirusem

Dziś poinformowano też, że na Litwie w czasie Wielkanocy będzie obowiązywał zakaz podróżowania do innych miast i miasteczek. Ograniczenie to będzie obowiązywać przez trzy dni świąteczne – od godz. 20:00 w piątek 10 kwietnia do godz. 20:00 w poniedziałek, 13 kwietnia. Restrykcje nie będą dotyczyć sytuacji wyjazdów koniecznych, np. z powodu śmierci lub ciężkiej choroby bliskich, a także w związku z pracą czy zapewnieniem niezbędnej opieki medycznej. Zakaz nie obowiązuj też tych, którzy udają się z miejsca zamieszkania do innego samorządu, gdzie posiadają nieruchomości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Premier RL Saulius Skvernelis powiedział wcześniej, że ograniczenia te zostaną wprowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ich kontrolowaniem zajmą się funkcjonariusze policji, a w razie potrzeby również wojsko.

Jak dotąd, na Litwie potwierdzono 912 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 15 zarażonych zmarło. 21 osób jest w stanie ciężkim.

Przeczytaj: Litewski Sejm potępił Rosję za zakłamywanie genezy II wojny światowej

L24.lt / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz