„Zapora, którą chcemy postawić na naszej granicy z Białorusią, jest symbolem determinacji państwa polskiego w ograniczaniu masowej nielegalnej migracji na teren naszego kraju” – poinformował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas czwartkowej konferencji prasowej mówił: „Zapora, którą chcemy postawić na naszej granicy z Białorusią, jest symbolem determinacji państwa polskiego w ograniczaniu masowej nielegalnej migracji na teren naszego kraju. Nie pozwolimy na to, żeby przez Polskę wiódł jakikolwiek nielegalny szlak migracyjny do Europy”.

Minister Mariusz Kamiński zaznaczył, że rozwiązania dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej są oparte na doświadczeniu innych państw (m.in. Stanów Zjednoczonych, Grecji, Hiszpanii czy Węgier). W najbliższym czasie zapory powstaną również w państwach bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia). Litwę, w ramach misji Frontexu, wspierają aktualnie funkcjonariusze polskich służb.

Zobacz też: Próba oddania strzału w kierunku żołnierzy WP, groźby i niszczenie ogrodzenia. Prowokacje na granicy

Szef MSWiA podał szczegółowe informacje o lokalizacji zapory. „Zapora powstanie na długości ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią, na terenie Podlasia. Na Lubelszczyźnie mamy naturalną zaporę w postaci rzeki Bug i tam w inny sposób będziemy zabezpieczali naszą granicę” – powiedział. „Naszym celem jest to, żeby zapora powstała do końca I półrocza 2022 roku” – zapowiedział minister Mariusz Kamiński.

Zapora będzie mierzyła 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na druga stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery). Ponadto wschodnia granica Polski zostanie wzmocniona dodatkową liczbą 750 funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Minister Mariusz Kamiński mówił też o procedurach dotyczących budowy zapory. „Procedury będą zatwierdzane przez komitet sterujący, który powstanie w najbliższych dniach. Będziemy działali transparentnie. Opinia publiczna będzie na bieżąco informowana, jakim firmom powierzono budowę tego strategicznego przedsięwzięcia” – podkreślił.

Przeczytaj: „Naruszono terytorium suwerennego państwa”. KE skomentowała incydent na granicy z Białorusią

Gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska, zastępca komendanta głównego SG, przedstawiła system zabezpieczeń, który powstanie na granicy polsko-białoruskiej. Poinformowała, że zabezpieczenia zostały zaplanowane tak, aby wszystkie naruszenia lądowego odcinka granicy wykrywać w czasie rzeczywistym. „System będzie zbudowany z kilku linii ochrony. Pierwszą stanowić będzie bariera fizyczna w postaci solidnego i masywnego ogrodzenia, którego nie będzie można sforsować przy użyciu narzędzi, drabin czy desek. Kolejną linią ochrony w systemie zabezpieczającym granicę będą kable detekcyjne, sygnalizujące ruch poruszającego się obiektu. W kolejnej linii zostaną umieszczone kamery z funkcją wykrywania ruchu” – wyjaśniła zastępca komendanta Straży Granicznej.

Gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska podkreśliła, że wszystkie próby naruszenia ogrodzenia będą sygnalizowane do centrów nadzoru. Otrzymany alarm będzie weryfikowany przez operatorów. Ponadto, w ramach nowego programu modernizacji służb mundurowych na lata 2022-2025, Straż Graniczna planuje budowę bariery elektronicznej na całej zewnętrznej lądowej granicy Unii Europejskiej. W SG został powołany również zespół, który pracuje nad rozwiązaniami budowy wsparcia technicznego na rzekach.

Marek Chodkiewicz, pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej mówił o szczegółach technicznych zapory. Podkreślił, że zapora zostanie wykonana przede wszystkim ze stali. „Przewidujemy postawienie słupów stalowych i paneli stalowych, w zależności od warunków gruntowych. Zaporę chcemy zbudować jak najszybciej” – powiedział.

Zobacz także: MSZ Białorusi oskarża Polskę o prowokacje i eskalację napięcia na granicy

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. lp
    lp :

    Mocna lina i samochód wystarczą aby wyrwać jeden lub dwa szczeble (a może i cały panel) i człowiek bez trudu przejdzie. Bez stanowczych reakcji SG i wojska sama zapora problemu nie rozwiąże. Uczyć się od Izraela jak reagować na siłowe próby sforsowania granicy!