Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała w piątek o przekazaniu Wojsku Polskiemu kolejnych dziewięciu czołgów Leopard 2PL. Do tej pory przekazano łącznie jedynie około 34 egzemplarzy tych czołgów, ze 142 przewidzianych.

Kolejne czołgi Leopard 2PL pozytywnie przeszły odbiory i trafiły na wyposażenie Wojska Polskiego. Od początku roku Bumar Łabędy przeprowadziła modernizację 9 wozów z równoczesnym wykonaniem przeglądów F6 oraz dodatkowym przywróceniem ich pełnej sprawności technicznej – przekazała w piątek PGZ. 

Aktualnie realizowany jest program modernizacji i dostaw 142 czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL. Do tej pory przekazano łącznie jedynie około 34 egzemplarzy tych czołgów, ze 142 przewidzianych. Dostawy mają zostać zakończone w 2023 roku – 2-3 lata później niż zakładano pierwotnie (wstępnie zakładano rok 2021).

Zgodnie z umową z grudnia 2015 roku Wojsko Polskie miało otrzymać 128 czołgów. W 2018 roku podpisano jednak aneks do umowy, zwiększając liczbę czołgów, które mają zostać zmodernizowane do 142.

W kontekście programu modernizacji czołgów zwracano także uwagę na wzrost ceny modernizacji. W październiku 2020 roku do MON złożona została interpelacja w tej sprawie. Resort także nie wskazał przyczyn wzrostu ceny programu.

W listopadzie 2013 roku Polska kupiła 105 czołgów Leopard 2A5 od Bundeswehry. Trafiły one do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Rok później podjęto decyzję o przeniesieniu ich do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. Jednostkę czeka jednak kolejne przezbrojenie. Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało bowiem w ubiegłym roku, że jednostki należące do 18. Dywizji Zmechanizowanej otrzymają amerykańskie czołgi M1A2 SEPv3 Abrams.

Zakres serwisu jest realizowany głównie siłami polskiego przemysłu zbrojeniowego. Prace te są realizowane przez Konsorcjum PGZ – Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY”. Zaangażowane są także inne podmioty z Grupy, m.in. PCO, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM i Rosomak. Partnerem zagranicznym jest niemiecki koncern Rheinmetall Landsysteme GmbH.

Modernizacja obejmuje między innymi wymianę hydraulicznych systemów stabilizacji armaty i napędu wieży na elektryczne, ulepszenie armaty gładkolufowej Rh-120 L44 i jej przystosowanie do nowych rodzajów amunicji, w tym programowalnej, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości użytkowania amunicji produkcji krajowej.Wiadomo też, że czołg Leopard 2PL wyposażony jest w nowe systemy optoelektroniczne w postaci kamer termowizyjnych III generacji typu KLW-1 Asteria w przyrządach obserwacyjno-celowniczych dowódcy i działonowego. Ponadto, wieżę czołgu wyposażono w dodatkowe moduły opancerzenia i maty przeciwodłamkowe, a w środku pojazdu zainstalowano nowe systemy przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply