Michnik do IPN: wydajcie biografię Bandery

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik wziął udział w dyskusji historycznej pt. “Zmiana paradygmatu w badaniach najnowszej historii Polski i Ukrainy”, która miała miejsce we Lwowie.

Dyskusja, w której wypowiadali się również polscy i ukraińscy historycy, odbyła się 11 września, w ramach lwowskiego XVI Forum Wydawców.

Jak informuje portal zaxid.net, w swoim wystąpieniu Adam Michnik stwierdził, iż „Ukraina to taki temat, który jest dla Polaków „gorącym żelazem” – uważa się, że lepiej go nie dotykać„.

Widziałem w Iwano-Frankowsku pomnik Bandery, widziałem billboardy z Banderą, hasła Bandery… Nie jestem jego sympatykiem, ale nie życzę Ukraińcom, aby biografia Bandery była pisana na podstawie materiałów KGB” – mówił dalej redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. Zwrócił się także do obecnego na sali dr Igora Hałagidy z Instytutu Pamięci Narodowej z propozycją, aby IPN wydał polskojęzyczną biografię Bandery, która będzie pozbawiona polskich i sowieckich stereotypów.

Adam Michnik podkreślał, że jego zdaniem to głównie polityka ponosi winę za wzrost negatywów w polsko-ukraińskich relacjach. „W Polsce Jarosław Kalinowski, wicemarszałek Sejmu, występował za dość antyukraińską rezolucją odnośnie spraw wołyńskich. Zapytałem go, ponieważ dość dobrze go znam, dlaczego się tym zajmuje: „Dlaczego tu grasz melodię, napisaną na Łubiance, w KGB? Czy nie ma ważniejszych tematów, niż to co wydarzyło się na Wołyniu w 1943 roku? Przed tym albo po tym nic nie stało się? Czy rzeczywiście uważasz, że ci Ukraińcy z Wołynia urodzili się z czarnymi podniebieniami? Czy oni nie mieli powodów, żeby szczerze nie cierpieć Polaków?” A on mi odpowiedział: „Przecież muszę mieć jakiś elektorat!” To czysta, brutalna, chamska polityka!” – przytacza jego słowa portal zaxid.net.

Na koniec redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” podsumował ogólny obraz polsko-ukraińskiej historiografii: „Idziemy w dobrym kierunku, ale to wąska ścieżka. Możemy osiągnąć sukces, ale przez głupotę polityków, dziennikarzy możemy zrobić nieprawidłowy krok i spaść. Ale idziemy w prawidłowym kierunku i połowa drogi już za nami„.

tr/Kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz