Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisali w środę rano umowę o handlu i współpracy między UE i Wielką Brytanią. Umowa zostanie teraz przekazana do Wielkiej Brytanii w celu podpisania przez brytyjskiego premiera. Będzie stosowana tymczasowo od 1 stycznia.

Umowa, którą dziś podpisaliśmy, jest wynikiem miesięcy intensywnych negocjacji, w których Unia Europejska wykazała bezprecedensowy poziom jedności. Jest to sprawiedliwe i wyważone porozumienie, które w pełni chroni podstawowe interesy Unii Europejskiej i zapewnia stabilność i przewidywalność dla obywateli i przedsiębiorstw – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP).

Następnie, zanim nastąpi jej ratyfikacja przez UE, umowa zostanie przeanalizowana przez Parlament Europejski i Radę.

“W głównych kwestiach Unia Europejska jest gotowa współpracować ramię przy ramieniu z Wielką Brytanią. Będzie to miało miejsce w przypadku zmian klimatycznych, przed COP 26 w Glasgow, a także w sprawie globalnej odpowiedzi na pandemię, w szczególności ewentualnego traktatu pandemicznego. W sprawach zagranicznych będziemy poszukiwać współpracy w konkretnych kwestiach w oparciu o wspólne wartości i interesy” – podkreślił Michel.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W poniedziałek ambasadorowie państw Unii Europejskiej jednogłośnie zatwierdzili umowę o handlu i współpracy między Wspólnotą a Wielką Brytanią. Obowiązywanie umowy rozpocznie się 1 stycznia 2021 roku.

W czwartek po południu brytyjski premier Boris Johnson poinformował, że Wielka Brytania i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej, która zacznie obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W oficjalnym oświadczeniu rządu w Londynie napisano, że dzięki porozumieniu zrealizowano obietnice dane Brytyjczykom w referendum w 2016 roku i w zeszłorocznych wyborach. „Odzyskujemy kontrolę nad naszymi pieniędzmi, granicami, prawem, handlem i naszymi łowiskami” – oświadczono. Zaznaczono też, że Wielka Brytania nie będzie już związana unijnymi przepisami ani orzeczeniami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Brytyjski rząd zaznaczył także, że żadne czerwone linie negocjacyjne nie zostały przekroczone.

Zobacz także: Państwa UE przyjęły Unijny Pakiet Budżetowy

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply