W poniedziałek ambasadorowie państw Unii Europejskiej jednogłośnie zatwierdzili umowę o handlu i współpracy między Wspólnotą a Wielką Brytanią. Obowiązywanie umowy rozpocznie się 1 stycznia 2021 roku.

Zielone światło dla umowy dotyczącej brexitu. Ambasadorowie UE jednogłośnie zatwierdzili tymczasowe stosowanie umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 r. – napisał na Twitterze Sebastian Fischer, rzecznik niemieckiej prezydencji w Radzie UE.

Kolejnym krokiem będzie przyjęcie umowy przez Radę UE w drodze procedury pisemnej. Rada ma na to czas do godziny 15 we wtorek – podkreślił Fisher.

W czwartek po południu brytyjski premier Boris Johnson poinformował, że Wielka Brytania i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej, która zacznie obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie.

W oficjalnym oświadczeniu rządu w Londynie napisano, że dzięki porozumieniu zrealizowano obietnice dane Brytyjczykom w referendum w 2016 roku i w zeszłorocznych wyborach. „Odzyskujemy kontrolę nad naszymi pieniędzmi, granicami, prawem, handlem i naszymi łowiskami” – oświadczono. Zaznaczono też, że Wielka Brytania nie będzie już związana unijnymi przepisami ani orzeczeniami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Brytyjski rząd zaznaczył także, że żadne czerwone linie negocjacyjne nie zostały przekroczone.

Zobacz także: Państwa UE przyjęły Unijny Pakiet Budżetowy

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply