Na przedstawionej przez Pentagon liście inwestycji, które zostaną wstrzymane, jest pięć zaplanowanych na przyszły rok projektów z Polski wartych blisko 100 mln dol., w tym jeden dotyczący bazy lotniczej w Powidzu – podają WP.pl oraz Polsat News. Chodzi o program Europejskiej Inicjatywy Odstraszania.

Media zwracają uwagę, że pełna lista wstrzymanych przez Pentagon decyzji zawiera 127 pozycji o łącznej wartości 3,6 mld dolarów, z których połowa dotyczyła Stanów Zjednoczonych. Jednak na liście jest też pięć projektów dotyczących Polski, wartych 96,4 mln dol. Miały one powstać w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania, czyli programu uruchomionego przez USA po aneksji Krymu przez Rosję.

W przypadku czterech inwestycji USA w Polsce nie wskazano konkretnego miejsca realizacji. Podano jedynie, że chodzi o projekty infrastrukturalne, w ramach których miano zrealizować m.in. budowę stacji i torów kolejowych, a także koszar i składów amunicji. Ich realizacja miała nastąpić w okresie od kwietnia do września 2020 roku.
Piąta inwestycja dotyczyła projektu powstania do listopada przyszłego roku infrastruktury do przechowywania paliwa na lotnisku w Powidzu, wartości 21 mln dolarów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Przeczytaj: Trump: Polacy budują dla USA instalację wojskową, za którą zapłacą w 100%

Jak podano, pieniądze z zamrożonych inwestycji mają zostać przeznaczone na sfinansowanie zasadniczej obietnicy wyborczej Donalda Trumpa, czyli na budowę muru na granicy USA i Meksyku.

Poza Polską, na liście są także projekty dotyczące m.in. Turcji, Niemiec, Grecji, Norwegii, Korei Południowej i Japonii.

Sprawa został w USA skrytykowana m.in. przez lidera Partii Demokratycznej w amerykańskim Senacie, Chucka Schumera. Jego zdaniem, decyzja ta „zaszkodzi zaplanowanym, ważnym projektom, które miały pomóc żołnierzom w placówkach na całym świecie”. Dodał, że to „policzek w twarz [dla] pracowników sił zbrojnych”. Zarzucił też Trumpowi, że kanibalizuje już rozdysponowane fundusze, „aby łechtać swoje ego”.

Według WP.pl, proces anulowania inwestycji zaplanowanych w budżecie na 2019 rok rozpoczął się we wrześniu.

Według dziennika „Rzeczpospolita”, miejsca, w których zostanie wzmocniony kontyngent wojsk USA w Polsce są już ustalone. Nie zostały jednak oficjalnie ogłoszone z powodu nieprzybycia do Polski Donalda Trumpa.

Gazeta zaznacza, że miejsca stacjonowania wojsk amerykańskich nie tylko są już znane, ale trwa już proces przystosowywania ich do przyjęcia żołnierzy. Jest ich łącznie siedem. Część z lokalizacji została ustalona podczas czerwcowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Dotyczy to np. Drawska Pomorskiego, gdzie ma zostać utworzone wysunięte dowództwo dywizyjne USA. Z kolei w Powidzu najpewniej powstanie baza lotnicza wraz z zapleczem logistycznym. W kontekście dodatkowej lokalizacji dla wojsk lądowych mówi się o Żaganiu lub Nowej Dębie. Tę pierwszą opcję preferują Amerykanie, drugą jakiś czas temu forsowało MON.

Polsat News / wp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz