W wykazie prac legislacyjnych pojawiła się ustawa dotycząca kwestii zwiększenia dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i wymogów związanych z ilością miejsc postojowych. Media piszą o “prezencie dla deweloperów”.

Obecnie deweloper musi zapewnić przynajmniej półtora miejsca postojowego na jedno mieszkanie. Wymóg jest nieco mniejszy w obrębie zabudowy śródmiejskiej. Na wspomniane przepisy skarżą się jednak deweloperzy.

Serwis FX MAG przypomniał we wtorek, że przepisy miały zostać zniesione pierwotnie przy pomocy “ustawy o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw”. Jej projekt ujrzał światło dzienne w kwietniu.

Kolejna próba miała miejsce dwa miesiące temu. Chodzi o nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. “Informacje o planowanych zmianach w specustawie mieszkaniowej błyskawicznie obiegły media i spotkały się z mocnym sprzeciwem opinii społecznej. Ostatecznie po kilkunastu dniach takiej ‘przepychanki’ Ministerstwo Rozwoju wycofało się z pomysłu” – czytamy.

Zobacz: Marże deweloperów w Polsce sięgają 30 proc. Są ponad dwa razy wyższe niż w Europie

Czytaj: Minister podejrzewa zmowę cenową deweloperów i pisze do UOKiK

FX MAG zwraca uwagę, że teraz podobny zapis pojawił się w opisie tworzonego projektu ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. W ostatnich dniach projekt dodano do wykazu prac legislacyjnych.

Pełny projekt nie jest jeszcze dostępny do wglądu. Informacje na temat planowanych zmian zawarto jednak w jego opisie na stronie KPRM.

“Pilnej korekty wymagają także regulacje stanowiące obecnie silny hamulec dla zwiększenia liczby rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych dotyczące minimalnego wskaźnika liczby miejsc postojowych przewidzianych do realizacji w ramach inwestycji mieszkaniowej lokalizowanej w trybie określonym w ustawie mieszkaniowej” – stwierdzono w opisie.

“Zaproponowano również rezygnację z określania na poziomie krajowym minimalnego współczynnika liczby miejsc postojowych przewidzianych do realizacji w ramach inwestycji mieszkaniowej i powrót do zasad obowiązujących przed 2023 rokiem. W uchwałach o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przyjmowanych na podstawie ustawy mieszkaniowej nadal będzie ustalana minimalna liczba miejsc postojowych, pozostanie także przepis upoważniający radę gminy do określenia w lokalnych standardach urbanistycznych liczby miejsc postojowych niezbędnych dla obsługi realizowanej inwestycji mieszkaniowej” – dodano.

Przeczytaj: Niemiecki deweloper wybuduje w Polsce mieszkania na wynajem, m.in. dla ukraińskich imigrantów

Zobacz także: Deweloperzy w Krakowie zniszczyli zabytkowy budynek. Usłyszeli wyrok

fxmag.pl / gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply