Ukraiński ambasador Andrij Deszczyca twierdzi, że wspólnie z polskim rządem opracowują państwowy program budowy mieszkań dla Ukraińców, chcących zostać w Polsce. Postanowiliśmy poprosić ministerstwo o komentarz do tych wypowiedzi. Ku naszemu zdziwieniu, rząd nie zdementował słów ukraińskiego dyplomaty.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczyca powiedział, że wspólnie polskim rządem pracują nad przyjęciem państwowego programu szybkiej budowy mieszkań dla Ukraińców, którzy chcą zostać w Polsce. Twierdził, że starają się też pozyskać na ten cel środki unijne.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ponieważ polskie władze oficjalnie nie informowały o takich planach i działaniach podejmowanych we współpracy ze stroną ukraińską, zwróciliśmy się w tej sprawie do Kancelarii Premiera, Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Zapytaliśmy, czy istotnie trwają prace nad tego rodzaju programem i jakie są jego podstawowe założenia, w tym dotyczące szacunkowych kosztów.

Otrzymaliśmy odpowiedź od Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które nie zdementowało słów ambasadora Ukrainy. Co więcej, ministerstwo przyznało, że „może się pojawić potrzeba pilnego procedowania tego typu regulacji”.

„Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że zdajemy sobie sprawę z tego, że w nadzwyczajnej sytuacji, której teraz wszyscy doświadczamy w wyniku agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę może się pojawić potrzeba pilnego procedowania tego typu regulacji, dlatego monitorujemy sytuację i rozważamy ewentualne scenariusze” – czytamy w odpowiedzi resortu rozwoju.

Przypomnijmy, że w opublikowanym w czwartek 24 marca br. wywiadzie dla „Europejskiej Prawdy„, ambasador Deszczyca powiedział m.in., że przedstawiciele ukraińskiej ambasady wspólnie z polskim rządem pracują nad przyjęciem państwowego programu szybkiej budowy mieszkań dla Ukraińców, którzy chcą zostać w Polsce.

„Co do mieszkań, to teraz wspólnie z polskim rządem opracowujemy kwestię przyjęcia państwowego programu, zapewniającego budowę w szybkim tempie, ale jakościowych mieszkań dla obywateli Ukrainy, którzy mają zamiar jednak zostać w Polsce” – powiedział. Według ambasadora, takim programem jest zainteresowany zarówno polski rząd, jaki i lokalne samorządy, bo „w Polsce potrzeba rąk do pracy i siły roboczej”. Zaznaczył przy tym, że starają się też pozyskać na ten cel środki unijne:

„Również razem z polskim rządem zabiegamy w UE o przeznaczenie środków, które zostaną wykorzystane dla budowy tymczasowych mieszkań dla obywateli Ukrainy”.

Dodajmy, że w marcu br. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Piotr Uściński poinformował, że rząd dofinansuje budowę mieszkań dla Ukraińców. Jak mówił, rząd zwiększył budżet Funduszu Dopłat aż o 1,2 mld złotych i samorządy mogą uzyskać z niego dopłaty pokrywające 80% inwestycji, między innymi na budowę mieszkań dla uchodźców.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Kojoto
      Kojoto :

      Teko typu „żarty” od 30 lat wypalają nam uszy… niestety, już się przestałem takim rzeczom dziwić. Od 30 lat wszystkie „Polskie” rządy dążą systematycznie do wyniszczenia Polskiej własności i tożsamości w kraju, oraz pozbawienia złudzeń Polskich społeczności za granicą, że Państwo Polskie kiedykolwiek sie nimi zainteresuje. Mamy doczynienia z planowaną i długofalową operacja wyniszczania Polskości w ogóle! Żeby było jasne to samo dotyczy wielu innych narodów, szczególnie takich o barsziej konserwatywnej naturze (np: Irlandczycy), ale cel jest chyba raczej globalny – sstworzenie nowego „człowieka sowieckiego” – bez tożsamości i poczucia wolności. Dokładnie taką agendę realizują parszywi zdrajcy i agenci z PiS, problem w tym, że większośc maluczkich zagłosuje tak jak im każą media, czyli jak nie PiS to PO, albo SLD i jawni dewianci…