Kongres USA przegłosował w czwartek odebranie Rosji i Białorusi klauzuli największego uprzywilejowania w wymianie handlowej z USA. Przegłosowano także zakaz importu rosyjskiej ropy.

W czwartek Senat USA uchwalił jednogłośnie odebranie Rosji i Białorusi klauzuli największego uprzywilejowania w wymianie handlowej z USA – podaje agencja Reuters. Przegłosowano także zakaz importu rosyjskiej ropy. Uchwalone ograniczenia są spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę.

Uchwalone zmiany powodują, że towary importowane z tych krajów będą obłożone wyższymi cłami.

Informowaliśmy, że Departament Skarbu USA zablokował Rosji możliwość spłaty długu w dolarach przy wykorzystaniu amerykańskich banków. To reakcja na ostatnie doniesienia o masakrze w Buczy na Ukrainie. Ma to zmusić Rosję do znalezienia alternatywnych źródeł finansowania dla spłaty obligacji.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła na początku kwietnia br. nałożenie sankcji na kolejne 120 firm z Rosji i Białorusi. Restrykcje dotyczą głównie firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej. Biały Dom podkreśla, że restrykcje pomogą zapobiec przedostawaniu się technologii i oprogramowania do sektorów wojskowych w Rosji i na Białorusi.

Przypomnijmy, że sekretarz stanu USA, Antony Blinken poinformował we wtorek o zatwierdzeniu natychmiastowej wypłaty do 100 mln dol. na dodatkowe systemy przeciwpancerne dla Ukrainy. Decyzja zapadła w związku z doniesieniami o zbrodniach w Buczy.

Zobacz także: Blinken: Rozważymy zniesienie sankcji, jeżeli przyczyni się to do zakończenia wojny

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply