Komisja Europejska nie wydała zgody na bezprzetargowy wybór Westinghouse w pierwszej lokalizacji elektrowni atomowej – informuje portal Strefa Inwestorów.

Według ustaleń Strefy Inwestorów, Komisja Europejska nie wyraziła zgody na bezprzetargowy wybór partnera w polskim projekcie jądrowym, co może prowadzić do poważnych opóźnień w realizacji oraz problemów z finansowaniem całej inwestycji. Sprawa dotyczy wyboru amerykańskiego koncernu Westinghouse, który został wytypowany do współpracy przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce.

W odpowiedzi na zadane pytanie, Komisja Europejska poinformowała, że odbyła wymianę informacji z polskim rządem w tej sprawie, aby upewnić się, że projekt spełnia unijne przepisy dotyczące zamówień publicznych. Zaznaczono jednak, że nie doszło do oficjalnych rozstrzygnięć, co oznacza, że wybór Westinghouse został dokonany bez formalnej zgody Komisji.

Francja wcześniej oskarżała polski rząd o brak transparentności w procesie wyboru, podkreślając, że preferowano amerykańską firmę kosztem konkurencyjnej procedury. Wobec tych zarzutów, Komisja może rozważyć interwencję i ewentualnie unieważnić decyzję dotyczącą Westinghouse.

Przypomnijmy, że we wrześniu pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Maciej Bando, poinformował o podpisaniu dokumentów notyfikujących Komisji Europejskiej pomoc publiczną na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

„Po roku rozmów z Komisją Europejską w ramach dialogu pre-notyfikacyjnego, składamy formalny wniosek notyfikujący pomoc publiczną na budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu” – powiedział Bando, cytowany w komunikacie.

Budowa elektrowni jądrowej ma być finansowana w 70% z finansowania dłużnego, a w 30% z kapitału własnego. Całkowita wartość inwestycji wyniesie około 60 miliardów złotych. Udział własny ma pochodzić z dokapitalizowania Polskiej Elektrowni Jądrowej (PEJ) przez Skarb Państwa, a dług będzie zabezpieczony gwarancjami Skarbu Państwa. Główne źródła finansowania to agencje kredytów eksportowych, w tym amerykański Export-Import Bank (EXIM), a także inne polskie i zagraniczne instytucje finansowe.

Projekt będzie wspierany przez tzw. kontrakt różnicowy (contract for difference, CfD), który zapewni stabilność przychodów dla PEJ oraz ochroni odbiorców energii przed wysokimi cenami. Model ten, zgodny z regulacjami UE, gwarantuje stałą cenę referencyjną energii elektrycznej.

Zgoda Komisji Europejskiej na udzielenie pomocy publicznej jest warunkiem realizacji kolejnych etapów projektu, w tym podpisania umowy EPC (Engineering, Procurement and Construction) oraz zamówienia kluczowych komponentów o długim czasie dostawy. Maciej Bando spodziewa się akceptacji Komisji do połowy 2025 roku. Budowa elektrowni ma ruszyć w 2028 roku, a jej zakończenie przewidywane jest na 2035 rok.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu i składać się z trzech bloków z reaktorami Westinghouse AP1000. Współpracę z amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel, wybranym jako główny partner projektu, poprzedni rząd uznał za kluczową. Przedstawiciele konsorcjum potwierdzili w Warszawie, że projekt realizowany jest zgodnie z harmonogramem.

Kresy.pl/Strefa Inwestorów

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz