Koncerny MBDA i Lockheed Martin powołały spółkę joint venture, żeby opracować system obrony powietrznej TLVS dla Niemiec. Liczą, że dzięki temu łatwiej i szybciej podpiszą kontrakt z niemieckim rządem.

W dniu 8 marca br., koncerny MBDA Deutschland/Germany i Lockheed Martin ogłosiły, że łączą wysiłki w celu stworzenia nowoczesnego, zintegrowanego systemu obrony przeciwpowietrznej i przeciwrakietowej dla Niemiec. W tym celu powołano spółkę joint venture, TLVS GmbH, w której większość udziałów (60 proc.), posiada MBDA.

Według Lockheed Martin, to właśnie ta nowa firma miałaby stać się główny kontrahentem w kwestii systemu TLVS [Taktische Luftverteidigungssystem – Taktyczny System Obrony Powietrznej – red.]. W jego sprawie negocjowany jest kontrakt z niemieckim biurem zamówień dla sił zbrojnych Niemiec, Bundeswehry. Współpraca obu firm ma umożliwić lepsze negocjacje z rządem w Berlinie.

Thomas Gottschild, dyrektor zarządzający MBDA Germany powiedział, że dzięki temu przedsięwzięciu joint venture, możliwe będzie sprawne i skuteczne podejmowanie na czas decyzji w sposób zintegrowany. – Będziemy mieli również bezpośredni dostęp do najbardziej zaawansowanych urządzeń testowych i symulacyjnych, a także zgromadzonej wiedzy i zasobów MBDA i Lockheed Martin – oświadczył. – W ten sposób dostarczymy ten ważny program obronny z korzyścią dla Niemiec i NATO.

Lockheed Martin i MBDA Germany od ponad 15 lat współpracują nad rozwiązaniami w zakresie systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Między innymi w ramach projektu systemu MEADS, z którego jednak wycofały się USA. Niemcy uznały, że przejmą projekt i będą prowadzić nad nim dalsze prace, mając w planach możliwość, że ostatecznie dojdzie do zamówienia go. Nowe joint venture miałoby pomóc w zawarciu kontraktu z niemieckim rządem na budowę TLVS, opartego na MEADS. Pierwotnie, miał on zostać zawarty na początku 2017 roku.

Na zmianę sytuacji liczy koncern Lockheed Martin. Jego przedstawiciele mają nadzieję, że teraz do końca roku zdobędą kontrakt. Jednak nawet wówczas, cały program będzie opóźniony o mniej więcej dwa lata. Do końca marca niemiecki rząd miałby wystąpić o propozycje ws. zamówienia. Według przedstawicieli Lockheed Martin, ważnym oczekiwaniem ze strony Berlina była właśnie możliwość współpracy tego koncernu z MBDA na najwyższym poziomie.

Przeczytaj: Niemiecki system przeciwrakietowy proponowany przez MEADS/MBDA znacznie droższy niż szacowano?

Portal Defense News zwraca uwagę, że socjaldemokratyczni deputowani z SPD w Bundestagu wzywali do większej integracji LM w cały proces. Z kolei przedstawiciele Lockheeda liczą na to, że jeśli uda się uzyskać kontrakt w Niemczech, to w przyszłości umożliwi to sprzedaż TLVS do innych krajów NATO. W czasie, gdy sprawa tego kontraktu opóźniała, Polska, a także Szwecja i Rumunia zdecydowały się kupić systemy Patriot konkurencyjnego Raytheona. Według Defense News, oba koncerny od lat rywalizują ze sobą o dominację w kwestii sprzedaży w Europie. Szczególnie w czasie, gdy w związku z sytuacją dotycząca Rosji, wiele krajów zaczęło rozglądać się za systemami obrony powietrznej średniego zasięgu.

Obecnie Bundeswehra wykorzystuje zestawy przeciwrakietowy Patriot w wersji PAC-3. Mają one zostać zmodernizowane i pozostać w służbie do roku 2030.

W ramach systemu TLVS rozwiązania oparte na MEADS zostaną zintegrowane z pociskami przeciwlotniczymi IRIS-T SL, celem stworzenia warstwowej osłony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego i krótkiego zasięgu. Podstawowym uzbrojeniem MEADS i TLVS mają być pociski PAC-3 MSE. Ponadto, system ma również posiadać zdolność do użycia pocisków PAC-3 CRI. Niemcy planują też wprowadzenie nowego systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu.

Defensenews.com / janes.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply