W rozmowie z portalem Kresy.pl poseł Marek Jakubiak potwierdził, że opuszcza klub parlamentarny Kukiz’15. „Na razie”, jak sam mówi, pozostanie jednak w Stowarzyszeniu na rzecz zmiany konstytucji Kukiz’15.

W piątek wieczorem w rozmowie z portalem Kresy.pl poseł Marek Jakubiak potwierdził, że opuszcza klub parlamentarny Kukiz’15. Póki co, pozostaje jednak członkiem Stowarzyszenia na rzecz nowej konstytucji Kukiz’15”. Czy jednak w przyszłości je opuści? – Pewnie tak, ale na razie zostaję– mówi poseł Jakubiak.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W trakcie rozmowy były wiceszef klubu K’15 był zdenerwowany tym, co „wypisuje” mu Paweł Kukiz. Nazwał to „bzdurami”, ale nie chciał ani precyzować jakie wypowiedzi lub wpisy Kukiza ma na myśli, ani tego komentować tłumacząc, że „to zbyt nerwowa sytuacja”.

Przeczytaj: Media: Jakubiak odchodzi z Kukiz’15

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

O 22:00 na Facebooku Marek Jakubiak ma poprowadzić live-chat, w którym wygłosi specjalne oświadczenie dotyczące swojej obecnej sytuacji politycznej.

Początkowo poseł Jakubiak był wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego Kukiz’15, a także współpracującego z K’15 Stowarzyszenia Endecja.

Wcześniej Kukiz odnosząc się w rozmowie z portalem Onet.pl do nieoficjalnych doniesień ws. odejścia Jakubiaka zarzucił mu, że „zamierza stworzyć „PiS bis”, bo PiS-owską retoryką już od dawna się posługuje”. Dodał, że przez wypowiedzi faktycznie już byłego posła K’15 niektórzy dziennikarze traktowali klub jako „przystawkę PiS”. Zdaniem Kukiza, Jakubiak dążył do założenia partii politycznej, na co on nie chciał się zgodzić. Szef klubu K’15 wielokrotnie zapewniła, że nie przekształci swojego ruchu w partię polityczną, choć parę miesięcy przed wyborami samorządowymi nie wykluczał, że sytuacja polityczna może go do tego przymusić. Kukiz podkreślił, że Jakubiak nie ma prawa na używanie nazwy Kukiz’15 „czy jakichkolwiek symboli kojarzących się z ruchem obywatelskim”.

Marek Jakubiak był kandydatem Kukiz’15 na prezydenta Warszawy, ale Paweł Kukiz publicznie się od niego dystansował. „Nasz kandydat w Warszawie wielkich szans nie ma, a po drugie moja sympatia jest akurat niekoniecznie nakierowana na niego” – mówił Kukiz. Jak później tłumaczył, było mu „obojętne kto przegoni ten układ” rządzący Warszawą – Jakubiak, czy np. Paweł Tanajno. Zapewniał, że „kibicuje” Jakubiakowi, ale uchylał się od udzielenia mu poparcia. „Obywateli najbardziej popieram w Warszawie i interes obywatelski” – mówił w rozmowie z RMF FM. Jakubiak w wyborach uzyskał niecałe 3 proc. głosów.

Spór pomiędzy Pawłem Kukizem a Markiem Jakubiakiem nabrał rumieńców w wyniku nocnych wpisów szefa Kukiz’15 na Twitterze 26. października. Tego dnia poseł Jakub Kulesza poinformował o swoim odejściu z ruchu Kukiz’15 i przystąpieniu do partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego. Jako najważniejszy powód wskazał brak możliwości współpracy z Dariuszem Pitasiem, wiceszefem ruchu Kukiz’15 i zaufanym człowiekiem Pawła Kukiza. Odejście Kuleszy skomentował na Twitterze Jakubiak. Nazwał go swoim „synkiem sejmowym”, kolejnym po Adamie Andruszkiewiczu, który już wcześniej opuścił K’15. „Widać nie nadają się na wegetację” – pisał Jakubiak wyrażając nadzieję, że „o nich jeszcze usłyszymy”. Na wpis Jakubiaka zareagował Paweł Kukiz, który otwarcie zasugerował Jakubiakowi, żeby poszedł w ślady Andruszkiewicza i Kuleszy i odszedł z Kukiz’15, używając przy tym wulgarnych sformułowań. Następnego dnia Paweł Kukiz początkowo sugerował, że nie był autorem tych wpisów, później przyznał, że „piątkowa noc przejęła jego i jego konto”.

W ostatni poniedziałek Marek Jakubiak w rozmowie z RMF FM ujawnił plany założenia partii politycznej. „Wegetujemy. Musimy zrobić krok do przodu, musimy założyć partię” – mówił. W odpowiedzi Paweł Kukiz „życzył powodzenia” Jakubiakowi w zakładaniu partii, przy czym zaznaczał, że nie ma jego zgody na używanie nazwy Kukiz’15 lub K’15 przez nową partię.

CZYTAJ TAKŻE: Jakubiak: Za ściąganiem Ukraińców i Hindusów do Polski stoi obcy kapitał [+VIDEO] 

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz