Angela Merkel złożyła wizytę w Warszawie

W Warszawie pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego i Angeli Merkel odbyły się w piątek XV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Wcześniej szefowie rządów Polski i Niemiec odbyli osobne spotkanie. – podała Polska Agencja Prasowa. Niemiecka kanclerz spotkała się także w Polsce z liderami PO i PSL.

Morawiecki i Merkel podsumowali dzisiejsze spotkania na wspólnej konferencji prasowej. Jak wynika z relacji PAP, strony zwracają istotną uwagę na sytuację na Ukrainie. Według Mateusza Morawieckiego Polska i Niemcy mają „podobne spojrzenie na bezprawną aneksję Krymu i celową destabilizację Ukrainy”. Oba państwa wzywają również Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego. Polski premier powiązał kwestię gazociągu Nord Stream 2 z utrzymaniem stabilności na Ukrainie – według niego tranzyt gazu przez Ukrainę jest „swego rodzaju gwarancją względnego spokoju” w tym kraju. Tymczasem, jak mówił, inwestycja Nord Stream 2 „może niestety wypchnąć tranzyt gazu poza Ukrainę”. Morawiecki uznał Ukrainę za ważnego partnera Polski i Niemiec i uznał, że należy wspierać reformowanie tego kraju. Angela Merkel zgadzała się z Morawieckim co do oceny Rosji i sytuacji na Ukrainie. Jej zdaniem Ukraina powinna pozostać krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu.

Merkel nawiązując do swojej czwartkowej wizyty w Kijowie utrzymywała, że na Ukrainie da się zauważyć poprawa w dziedzinie demokratyzacji oraz zwalczaniu korupcji. Jej zdaniem o mniejszej poprawie można mówić w przypadku realizacji porozumień mińskich oraz sytuacji na Morzu Azowskim.

Szefowa niemieckiego rządu opowiedziała się za dywersyfikacją dostaw gazu. W związku z tym obiecała przyspieszenie niemieckich planów stworzenia terminalu LNG.

Podczas konferencji prasowej Morawiecki ocenił, że Polska i Niemcy wraz z m.in. Francją i krajami skandynawskimi „dążą do stabilności w UE” a także do rozwoju, „który będzie służył wszystkim krajom UE”. Wśród negatywnych zjawisk w obszarze UE wymienił Brexit, problemy gospodarcze i budżetowe południa Europy.

„Ogromna większość tematów dziś przez panią kanclerz i podczas konsultacji międzyrządowych potwierdza to, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby w odpowiedni sposób budować stabilność Europy przez zdarzenia gospodarcze, finansowe, budżet wspólny, budżet europejski.” – mówił Morawiecki dodając, że oba kraje starają się także zaradzić tematom, na które patrzą odmiennie – w tym kontekście wymienił „problemy z migracjami”.

Szef polskiego rządu zapowiedział, że Polska „prawdopodobnie” dołączy do Austrii, Czech i USA i nie podpisze paktu ONZ w sprawie migracji Global Compact.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Mówiąc o Brexicie Merkel zapowiedziała, że w najbliższych dniach może dojść do „uporządkowania” procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. „Królestwo Wielkiej Brytanii występuje z UE ale pozostaje częścią Europy. W ramach tej Europy chcemy dobrze ze sobą współpracować”. – mówiła. Podobne zdanie w kwestii przyszłych relacji z Wielką Brytanią wyraził Mateusz Morawiecki.

Jak powiedziała Angela Merkel, podczas dzisiejszych rozmów poruszono również tematy braku wykwalifikowanej siły roboczej, ochrony klimatu, energii z węgla i źródeł odnawialnych a także współpracy regionalnej.

Merkel pytana przez dziennikarzy o przyszłość UE przyznała, że stoi ona przed wieloma wyzwaniami. „Życzyłabym sobie, żebyśmy mieli więcej spójności w dziedzinie polityki zagranicznej” – ujawniła kanclerz Niemiec. Z kolei według Morawieckiego kraje europejskie powinna łączyć m.in. wspólna polityka obronna. Wspominając o Trójmorzu polski premier twierdził, że nie jest ona skierowana przeciw komukolwiek, lecz ma służyć rozwojowi Europy.

„Jestem optymistą co do przyszłości UE, czasem różnice zdań niepotrzebnie tak mocno przykrywają wspólne interesy i wspólne wartości” – mówił Morawiecki.

Angela Merkel spotkała się w Warszawie również z liderami opozycji – przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną i liderem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Według Schetyny spotkanie dotyczyło budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, polityki wobec Rosji oraz zbliżającego się kongresu Europejskiej Partii Ludowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Lider FDP wezwał Merkel do dymisji – kanclerz chce jeszcze porządzić

Kresy.pl / PAP / Do Rzeczy
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    No nie ,deklaracji premiera nie da się czytać!!!! Ta czołobitność wobec Ukrainy jest większa, niż w czasach stalinowskich na rzecz ZSRR.Dlatego pytam ,co nam obiecano w zamian ? Być może powrót pewnych terytoriów do macierzy? Jeżeli tak ,to biorę wodę w usta i się nie odzywam.A jeżeli nie ? To tylko kresy zostają ,bo jedynie tu można wyżalić się na to całe sk……………