Ukraina wezwała Egipt, by nie przyjmował statków płynących z Krymu

Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko wezwał Egipt do zamknięcia swoich portów dla statków, które przypływają z ładunkiem odbieranym w krymskich portach. – podał w piątek portal Hromadske.

Oczekiwanie ukraińskich władz zostało wyrażone na spotkaniu Rozenki z ministrem inwestycji i współpracy międzynarodowej Egiptu Saharem Nasrem.

Szczególnie ważne jest dla nas wsparcie dla kontynentu afrykańskiego i w szczególności Egiptu. Dlatego w imieniu strony ukraińskiej apeluję do władz Egiptu o ograniczenie dostępu i wstrzymanie się od wydawania zezwoleń na zawijanie do egipskich portów statków pod banderami państw trzecich, które dokonują nielegalnego załadunku na Krymie – mówił Rozenko.

Według słów ukraińskiego wicepremiera Ukraina w myśl prawa międzynarodowego traktuje takie transporty jako działalność przemytniczą.

Po aneksji Krymu w 2014 r. Ukraina oficjalnie zamknęła porty morskie półwyspu dla międzynarodowej żeglugi morskiej, a każde zawinięcie statku do portów na Krymie (z wyjątkiem schronienia się przed sztormami i w razie awarii) uważane jest za naruszenie ukraińskiego prawa. Nie przeszkadza to statkom z niektórych krajów w korzystaniu z takich portów jak Sewastopol, Kercz, Teodozja czy Eupatoria. Tylko do połowy 2016 roku Ukraińcy naliczyli 279 takich jednostek – m.in. z Turcji, Sierra Leone, Kongo, Syrii czy Togo.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja i Ukraina na krawędzi wojny na Morzu Azowskim?

Kresy.pl / Hromadske
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. UPAdlina
    UPAdlina :

    Buhahahahaha! Bander-ukry myślą, że Egipt to taka sama pacynka żydo-uSSmanów jak obecnie niestety Polska? Hehehehehe! Co za błazny z tych ukro-bander-chachłów. Pośmiewisko Europy i okolic, hehehehe! Niestety Polska niewiele ustępuje im obecnie w tej błazenadzie. Nie zdziwię się, jak „nasze” usłużne uSSmanowi pacynki „wstające z kolan” także wystosują do władz Egiptu oświadczenie popierające kijowskich bander-klownów.