Manifestanci zablokowali gruziński parlament

Kwestia reformy systemu wyborczego stała się przyczyną protestów opozycji w Gruzji. Tłum zebrany pod siedzibą parlamentu zablokował wszystkie wejścia do niego.

Niedzielną manifestacją w Tbilisi zorganizowało około 20 opozycyjnych partii i organizacji społecznych. Przyczyną protestów stał się upadek poprawek konstytucyjnych, które umożliwiłby zmianę systemu wyborczego w Gruzji. Obecnie parlamentarzyści są w tym kraju wybierani w systemie mieszanym – 77 jest wybieranych według ordynacji proporcjonalnej z list partyjnych zaś 73 w okręgach jednomandatowych. Projekt reformy zakładał ujednolicenie wyborów tak aby wszystkich 150 deputowanych wybierać w systemie proporcjonalnym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pod gmachem parlamentu zebrało się kilkaset osób. manifestujący rozbili pod nim kilkadziesiąt niewielkich namiotów. Kierujący akcją protestacyjną chcą bowiem aby miała ona charakter permanentny i była prowadzona aż do spełnienia przez władze wysuniętych przez opozycję żądań. Protestujący chcą rozwiązania obecnego parlamentu i jak najszybszego rozpisania przedterminowych wyborów (kadencja izby powinna zakończyć się w przyszłym roku). Domagają się także ustąpienia rządu.

„Rozłożyliśmy pikiety u wszystkich wejść do budynku [parlamentu], niech jutro deputowani nie przychodzą. Mamy klucze w rękach a to oznacza, że nie ma wejścia do budynku [parlamentu]. Wzywamy policję do nie łamania prawa i by nie przystępowała do jakichkolwiek działań” – rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti cytuje wystąpienie byłego wiceministra, polityka opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego, Georgiego Baszadze.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Gruzji wezwało protestujących do przestrzegania prawa i ostrzegło, że próby wtargnięcia przez tłum do gmachu parlamentu lub jego blokowania spowodują interwencję policji.

Napięcia polityczne, przejawiające się także ulicznymi manifestacjami, trwają w Gruzji od czerwca. We wrześniu doszło do zmiany na stanowisku premiera.

ria.ru/life.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz