Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział przekazanie na Ukrainę 6 kolejnych kołowych 155-mm haubic samobieżnych Caesar.

Ukraina otrzyma dodatkową artylerię z Francji. Prezydent Francji zapowiedział  w czwartek na swoim koncie na Twitterze, że jego kraj przekaże na Ukrainę 6 kolejnych kołowych 155-mm haubic samobieżnych Caesar.

„W NATO jednogłośnie zdecydowaliśmy, podobnie jak kilka dni temu na Radzie Europejskiej i G7, o zwiększeniu naszego wsparcia gospodarczego, humanitarnego i wojskowego dla Ukrainy. Sojusznicy biorą na siebie swoje obowiązki. Francja szybko dostarczy sprzęt potrzebny Ukrainie do obrony, w tym 6 kolejnych haubic Cezar i znaczną liczbę pojazdów opancerzonych” – napisał francuski przywódca, dodając, że Francja i sojusznicy „są i będą” na Ukrainie.

Zobacz też: Litwa kupuje francuskie samobieżne armatohaubice Caesar

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Już w połowie czerwca, prezydent Francji ogłosił, że jego kraj przekaże Ukrainie sześć armatohaubic CAESAR. Ogłosił to podczas briefingu po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

„Wzmocnimy wsparcie wojskowe, w tym CAESAR ACS, co pozwoli wojsku skuteczniej bronić się przed rosyjską agresją” – powiedział, dodając, że w niedalekiej przyszłości zatwierdzi decyzję o dodatkowych systemach.

Macron powiedział też, że Francja nie zmusi Ukrainy do negocjowania pokoju z Rosją. Ukraiński rząd musi osobiście określić warunki dialogu z Kremlem.

„Zawsze popieramy opcję dialogu, bo pewnego dnia konflikt musi się zakończyć, a negocjacje muszą się rozpocząć. Ale o warunkach negocjacji powinna decydować Ukraina: Francja i Niemcy nigdy nie będą mediatorami za plecami Ukrainy i nigdy nie będą wymagać od Ukrainy warunków” – podkreślił prezydent państwa francuskiego.

Pod koniec maja Walerij Załużny, naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy, francuskie samobieżne haubice Caesar 155 mm znalazły się już na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Wojskowi udostępnili zdjęcia, na których widać załogi korzystające z dostarczonych Ukrainie haubic samobieżnych Caesar na kołowym podwoziu.

„Nasi artylerzyści szybko opanowali nowe działa samobieżne w ciągu zaledwie 2-3 godzin. Serdecznie dziękuję naszym partnerom za pomoc! Przyczynia się do naszego zwycięstwa” – powiedział Walerij Załużny.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz