Warto, żeby polska dyplomacja rozważyła, czy aby w tym samym momencie, w którym Stany Zjednoczone wyciągnęły do nas rękę ws. Trójmorza, deklarowanie pełnej niepodległości wobec dążenia UE w sprawie irańskiej jest rzeczywiście roztropne – twierdzi były szef MON, Antoni Macierewicz.

W swoim wideo-felietonie  „Głos Polski” dla TV Trwam i Radia Maryja, były szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że „rysują się (…) bardzo ważne kwestie w polityce zagranicznej”. Zaznacza, że działania Rosji, a także Niemiec ws. gazociągu Nord Stream 2 mają na celu odcięcie Amerykanom możliwości dostaw energii do Europy Środkowej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

– Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na ostatnie decyzje Stanów Zjednoczonych, które jednoznacznie odrzucają możliwość aprobaty dla Nord Stream, dla tej pętli, która ma udusić Europę Środkową – przede wszystkim Polskę, Ukrainę – i zamknąć dostęp USA do możliwości wsparcia energetycznego Europy Środkowej – powiedział Macierewicz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zaznaczył, że to wsparcie „oczywiście (…) się Stanom Zjednoczonym opłaca”, gdyż daje Amerykanom „możliwość uzyskania wielkiego rynku zbytu dla swoich nadwyżek energetycznych”. Macierewicz uważa zarazem, że wsparcie to daje Polsce i innym krajom Europy Środkowej „możliwość rzeczywistego zrównoważenia swojego bilansu energetycznego”. Jak również szansę „powstrzymać już bezalternatywną integrację Europy Zachodniej z rynkiem rosyjskim”.

Przeczytaj: Macierewicz: zorganizowanie Europy Środkowej w sojuszu z USA najważniejszym zadaniem Polski

– Zdajmy sobie sprawę z tego, że Nord Stream to jest kropka nad „i” uzależnienia całej Europy od energetyki rosyjskiej – powiedział były szef MON. Zaznaczył, że jest to sprawa „absolutnie kluczowa” dla naszego kraju:

– To jest żyć, albo stracić możliwości niepodległego rozwoju Polski. Jeżeli w pełni uzależnimy się od Unii Europejskiej, jeżeli będziemy postępowali w ten sposób, że polska niepodległość będzie w rękach UE, to możemy podzielić losy coraz bardziej uzależniających się od Rosji krajów na zachód od nas.

Macierewicz twierdzi, że aprobata dla Nord Stream 2 ze strony Niemiec i związane z tym działania Berlina są groźne zarówno dla Europy Zachodniej, jak i dla Polski. W tym kontekście zwraca uwagę na deklarowane przez Stany Zjednoczone wsparcie dla inicjatywy Trójmorza, promowanej przez obecne polskie władze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Na tym tle przedstawiciele Departamentu Stanu jednoznacznie podkreślają, że inicjatywa Trójmorza jest inicjatywą, którą USA będzie wspierać zarówno w aspekcie dostarczania energii, ale także w aspekcie integracji politycznej, w której Polska odgrywać może kluczową rolę. Te wypowiedzi mają olbrzymie znaczenie – zaznaczył były szef MON.

Na tym tle krytycznie ocenił ostatnie wypowiedzi szefa MSZ Jacka Czaputowicza. Jak informowaliśmy, minister po rozmowie z sekretarzem stanu USA Mike’iem Pompeo zapewnił, że polskie władze będą starały się namówić inne unijne kraje do „wzięcia pod uwagę nie tylko interesów poszczególnych firm, które zainwestowały w Iranie, ale też względów bezpieczeństwa”. Czaputowicz podkreślił, że Polska jest członkiem Unii Europejskie, co oznacza, że „musimy być z innymi członkami Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wymiar gospodarczy, bo Unia w tym zakresie decyduje o podejmowanych działaniach”.

– Natomiast, jeśli chodzi wymiar strategiczny i bezpieczeństwa rozumiemy też obawy Stanów Zjednoczonych [wywołane zagrożeniami] jakie stwarza Iran dla bezpieczeństwa w regionie i na świecie – zaznaczył szef MSZ.

Te słowa zostały jednak źle odebrane przez Macierewicza, który uznał je za zbyt uległe względem Unii Europejskiej, a zarazem zbyt asertywne względem Waszyngtonu i deklarowanego poparcia ze strony Amerykanów.

Przeczytaj: Macierewicz: władzom USA i Polski przyświecają te same wartości

– Na tym tle wypowiedź ministra Jacka Czaputowicza, który w kontekście konfliktu irańskiego mówi, że Polska należy do UE i w związku z tym stanowisko Polski będzie takie samo, jak całej UE, jest co najmniej dyskusyjne. Warto, żeby dyplomacja polska rozważyła, czy aby w tym samym momencie, w którym Stany Zjednoczone wyciągnęły do nas rękę i mówią „będziemy popierali Trójmorze, będziemy popierali integrację tego obszaru, bo jest on dla nas ważny gospodarczo, politycznie i militarnie”, deklarowanie pełnej niepodległości wobec dążenia UE (….) jest rzeczywiście roztropne powiedział były szef MON.

Macierewicz już wcześniej mówił, że brak poparcia ze strony Polski dla Stanów Zjednoczonych ws. Iranu byłby dużym błędem.

– To byłby duży błąd, gdyby Polska nie poparła Stanów Zjednoczonych ws. Iranu – stwierdził Macierewicz na antenie stacji TV Republika. – Ta sprawa przywraca zagrożenie powstania ponownego kontynentalnego sojuszu przeciwko USA. To byłoby zaprzepaszczenie całego narodowego, wieloletniego wysiłku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Polityk PiS wyraził też zdziwienie z tego, że szef polskiej dyplomacji w rozmowach z Amerykanami nie akcentuje kwestii katastrofy smoleńskiej.

Czytaj również: Macierewicz: gdyby nie zwycięstwo PiS i myśl Kaczyńskiego, nie byłoby wojsk NATO i USA w Polsce

RIRM / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    bob :

    Odklejony od rzeczywistości człowiek amerykańska pomoc dla trójmorza to akt 447 co on … zresztą Polska nie będzie kupowała gazu z NS2 więc o czym ten omotany przez jankesów bar… mówi demonizowanie NS2 jest zadziwiające oczywiście że Ukraina na tym straci no ale ich problem nie nasz my mamy gazoport swoje złoża i dużo mniejsze zapotrzebowanie na gaz plus połączenia gazowe z Niemcami którzy nam chętnie ruski gaz odsprzedadzą na tym zarabiając. Ukraina dostała 250 mln $ pomocy wojskowej on ile dostał u tych swoich kochanych sojuszników!? Jeszcze teraz nam każe atakować politycznie Iran kiedy cały świat widzi że podstarzałego Kena ciśnie na wojnę lobby . PS. energetycznie to na dziś bardziej jesteśmy zależni od rosyjskiego węgla czy ropy a te tylko gaz i gaz i gazociąg bo to w interesie USA pacynki na sznurkach

  2. Avatar
    zefir :

    Nord Streem 2 nie odcina Amerykanom dostaw czynników energetycznych do Europy-tu kłania się biznesowa cenowa konkurencja.Nord Streem 2 nie zadusi Europy Śr.w tym Polski i nie zamyka dostępu USA w zakresie wsparcia tymi czynnikami energetycznymo.Poza tym polskie inwestycyjne plany gazowe równoważa potrzeby energetyczne wynikające z bilansu energetycznegi kraju.N.S.2 absolutnie nie uzależnia całej Europy od Rosji,wręcz przeciwnie ,uzależnia interesy Rosji od Europy.Identyfikowanie się Polski z interesami gospodarczymi państw UE to właściwa postawa-to właśnie jest roztropne.To nie przeszkadza Polsce w rozwijaniu korzystnej współpracy gospodarczej z państwami spoza UE. Trójmorze ,to tylko idea,osnuta mgłą i niepewnością-trudno losy Polski na nią stawiać.W szczególności dlatego,że może być wykorzystana przez Ussrael do dojenia państw Europy Śr w ramach ustawy 447 przez Żydów- tego Icek Singer nie powiedział.