Naszym najważniejszym zadaniem na najbliższy rok jest odbudowa i zorganizowanie Europy Środkowej w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział szef MON Antoni Macierewicz.

W swoim wideo-felietonie na antenie TV Trwam i Radia Maryja, szef MON Antoni Macierewicz nawiązał do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy niepodległości Polski. Zwrócił uwagę, że niekiedy „odzyskanie” przez nasz kraj niepodległości mylone jest z jej „uzyskaniem”, co dotyczy m.in. obcokrajowców. Macierewicz zwrócił uwagę, że 100-lecie polskiej niepodległości będzie owocowało wielkimi wydarzeniami:

– Przed nami naprawdę wieli wysiłek – zarówno dla wojska, jak i dla całego narodu – uczczenia niepodległości i kontynuowania tego wielkiego czynu niepodległościowego.

Szef MON mówił również, że rocznica ta jest również momentem refleksji nad miejscem Polaków w historii oraz naszym miejscem geopolitycznym. Macierewicz powiedział, że po 1989 roku, m.in. na skutek czynników zewnętrznych w ramach dążeń do porozumienia niemiecko-rosyjskiego, doszło do rozpadu Jugosławii i Czechosłowacji, co osłabiło, a wręcz „zniszczyło barierę” oddzielającą Rosję od Niemiec.

– Obszar Europy Środkowej to wielkie zadanie, które spada na wszystkie narody tego obszaru. Także, a nawet przede wszystkim, na Polskę – zaznaczył szef MON. Jego zdaniem, obszar ten musi zostać na nowo zorganizowany. – Oczywiście, UE ma tu swoje istotne znaczenie, ale nie ma wątpliwości, że Europa Środkowa odznacza się szczególnymi cechami charakterystycznymi – mówił, dodając, że region te ma w ramach UE własne zobowiązania i zadania.

Jak zauważył minister obrony, „nie jest przypadkiem, że to Polska, wraz z Chorwacją, wyszła z ideą Trójmorza kontynuującą przedwojenną tradycję międzymorza”.

– Międzymorza, czyli łączenia wspólnoty interesów między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Morzem Adriatyckim. Ta tendencja będzie naszym najważniejszym zadaniem na najbliższy rok: odbudowa i zorganizowanie Europy Środkowej w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi – wskazał Macierewicz. Zaznaczył przy tym, że taki sojusz nie oznacza zerwania z Unią Europejską. – Ale oznacza, że państwa o wspólnej przeszłości, historii, obawach i interesach gospodarczych przy wsparciu USA dadzą przyszłym zmianom w Europie i jej wzmocnieniu istotny impuls.

Przeczytaj: Macierewicz: władzom USA i Polski przyświecają te same wartości

Czytaj również: Macierewicz: Amerykańskie wojsko na polskiej ziemi to „koniec Jałty”

– Tradycje niepodległościowe i wojskowe Polski będą istotnym elementem wzmocnienia Europy Środkowej – powiedział Macierewicz.

Czytaj także: Macierewicz: gdyby nie zwycięstwo PiS i myśl Kaczyńskiego, nie byłoby wojsk NATO i USA w Polsce

RIRM / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply