Obelisk ma stanąć na skwerze Ofiar Wołynia (u zbiegu ulic Głębokiej i Raabego). Inicjatorzy chcą upamiętnić ofiary mordów dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich z UPA na ludności pochodzenia polskiego na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. O sprawie pisze “Kurier Lubelski”.

Na wniosek wojewody Jolanty Szołno-Koguc Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wykreślił z projektu pomnika wołyńskiego w Lublinie słowo “ludobójstwo”.

Czytaj w “Kurierze Lubelskim”:

[link=http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3321498,lublin-obelisk-ofiar-wolynia-bez-slowa-ludobojstwo-inicjatorzy-oburzeni,id,t.html]

***

Protest prof. Pazia ws. postepowania wojewody lubelskiego

Reakcja na skandaliczne usunięcie słowa “ludobójstwo” z projektu pomnika w Lublinie.

Sz. Pani Profesor

Jolanta Szołno-Koguc, Wojewoda Lubelski

Szanowna Pani Profesor!

Z zażenowaniem dowiedziałem się, że z Pani powodu nie będzie na lubelskim pomniku dedykowanym ofiarom ludobójczej zbrodni na polskich Kresowianach słowa “ludobójstwo”. Żałosnym jest, że osoba będąca profesorem kieruje się sprzeczną (i w istocie kłamliwą: “znamiona ludobójstwa” – podręcznikowy przykład manipulacji językowej) z obowiązującą prawną kwalifikacją i historyczną wiedzą uchwałą Sejmu, a nie kwalifikacją prawno-karną Pionu Śledczego IPN, który wielokrotnie w przeprowadzanych przez siebie śledztwach podawał kwalifikację “ludobójstwo” i “zbrodnia przeciw ludzkości” jako kwalifikację prawno-karną działań SS-Galizien i band OUN-UPA.

Kategoria “ludobójstwo” jest kategorią prawnokarną, a nie polityczną. Dlatego nie Sejm ją ustanawia, a już pewnością nie w drodze uchwały, ale instytucje resortu sprawiedliwości m.in. Pion Śledczy IPN. Zastanawia mnie, czy Pani postępowanie świadczy o zupełnej ignorancji ww sprawie, czy też działa Pani ze złą wolą. Jeśli przyczyną jest tylko ignorancja, to gdyby zechciała się Pani przekonać, jaki jest stan prawny dotyczący sprawy zbrodni na Kresach, polecam wizytę np. w lubelskim oddziale Pionu Śledczego IPN.

Aby nadrobić braki w wiedzy prawnej i historycznej odnośnie zbrodni na Kresach pozwolę sobie polecić Pani mój tom zbiorowy PRAWDA HISTORYCZNA A PRAWDA POLITYCZNA W BADANIACH NAUKOWYCH. LUDOBÓJSTWO NA KRESACH POŁUDNIOWO-WSCHODNICH POLSKI W LATACH 1939-1946, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2011 448 ss (Nowe wydanie jest w druku, mogę Pani podarować egzemplarz!) Tam znajdzie Pani artykuły trzech prokuratorów, przedstawicieli IPN odnośnie kwalifikacji prawno-karnej tamtej zbrodni i artykuły historyków o jej przebiegu.

Z poważaniem

dr. hab. Bogusław Paź, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego

Do wiadomości:

– ks. T. Isakowicz-Zaleski

– portale internetowe

Wydział Nauk Społecznych UWr

ul. Koszarowa 3

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. henski
    henski :

    No i ? Oburzeni i ? A co stoi na przeszkodzie, żeby wymóc swoje ? “Ks. Isakowicz-Zaleski – Prawda o ludobójstwie jest ukrywana, a władza się boi ludu. Dziś dochodzi do paradoksu, kryje się za murami, za ochroną, z ludem rozmawiać nie chce. Wystarczyły trzy transparenty, żeby prezydenci wielkich państw się przestraszyli – dodał” Ilu transparentów trzeba, żeby przestraszyć wojewodę?