Litwa przekaże Ukrainie dziesięć kolejnych transporterów opancerzonych M113, a także pakiety materiałów wybuchowych i granaty dymne – poinformował litewski resort obrony. Ministrowie obrony Litwy i Węgier, Arvydas Anuszauskas i Kristof Szalay-Bobrovniczky, rozmawiali w sobotę o wsparciu militarnym dla Ukrainy.

Litewski resort obrony przypomina, że już wcześniej kraj przekazał dziesięć transporterów opancerzonych M113, a dotychczasowa pomoc wojskowa Litwy dla Ukrainy wynosi 123 mln euro. W sobotę zapowiedziano przekazanie 10 kolejnych transporterów opancerzonych M113.

“Dodatkowe litewskie wsparcie wojskowe wkrótce dotrze na Ukrainę” – oświadczył minister obrony Arvydas Anuszauskas, cytowany w komunikacie. “Jesteśmy elastyczni i gotowi pomóc w każdy możliwy sposób, oczywiście w zależności od potrzeb zgłoszonych przez Ukrainę” – dodał, cytowany przez PAP.

“Naszym moralnym obowiązkiem jest wspieranie Ukrainy sprzętem wojskowym i szkolenie ukraińskich wojsk. (…) Musimy jasno powiedzieć, że jeśli nie powstrzymamy agresora na Ukrainie, to będziemy mieli wojnę we własnych krajach” – powiedział litewski minister po spotkaniu z węgierskim odpowiednikiem. Wyraził opinię, że “ta wojna może się zakończyć korzystnie dla nas wszystkich tylko na warunkach Ukrainy”.

Zobacz także: Litwa leczy ukraińskich żołnierzy

Podawaliśmy, że w czwartek prezydent Gitanas Nausėda spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i zapowiedział dalszą pomoc wojskową.

Zobacz także: Litwa uznała patriarchę Cyryla za osobę niepożądaną

pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply