Na Uniwersytecie Wileńskim rozpoczęły się dziś zmagania młodych miłośników języka polskiego. Otwarto republikańskie eliminacje XXIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego na Litwie, a ich mottem są słowa Wisławy Szymborskiej: “Jeśli radość, to z domieszką trwogi, Jeśli rozpacz, to nigdy bez cichej nadziei”.

“W finale XXIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego na Litwie udział bierze 37 osób. Są to laureaci olimpiad na szczeblach rejonowych i miejskich. Jak co roku, najwięcej uczestników jest z miasta Wilna, a pozostałe miejsca równomiernie dzielą miedzy sobą rejony” – powiedziała dr Teresa Dalecka z Centrum Polonistycznego Uniwersytetu Wileńskiego.

“Święto mowy ojczystej” – tak od lat Polacy Wileńszczyzny nazywają ważny sprawdzian z języka polskiego, jakim jest olimpiada. Tym większe jest jego znaczenie, odkąd matura z języka polskiego nie jest obowiązkowa i przebiega wyłącznie na poziomie szkolnym.

Rywalizacja w republikańskich eliminacjach XXIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego na Litwie potrwa dwa dni. Pierwszego dnia uczniowie pisać będą rozprawkę lub interpretację utworu literackiego, drugiego – odpowiadać ustnie na wybrany temat z literatury i językoznawstwa. Uroczystość podsumowania republikańskich eliminacji XXIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego zaplanowano na 22 marca w Szkole Średniej im. Władysława Syrokomli w Wilnie.

Wcześniej gospodarzem olimpiady co roku była inna szkoła. W ubiegłym roku po raz pierwszy eliminacje odbyły się na wyższej uczelni – Litewskim Uniwersytecie Edukologicznym – zaś uroczystość ogłoszenia zwycięzców i wręczenia nagród – w szkole. W tym roku gospodarzem olimpiady jest Centrum Polonistyczne Uniwersytetu Wileńskiego.

Organizatorzy tegorocznej olimpiady przygotowali 6 tematów pisemnych. Uczniowie mieli do wyboru po 3 propozycje rozprawek i interpretacji pisemnych. Oto one:

1. A w dziewiętnastym wieku
Skrzypiało od wiatru powstań
Szarej epoki koło (…) (Sławomir Worotyński).
Problematyka powstańcza i sposoby jej przedstawiania w literaturze polskiej XIX i XX wieku.

2. (…) czy w piękno, wierność i męstwo wciąż wierzysz,
chociaż te plony nie sycą nikogo (…)? (Aleksander Rymkiewicz).
Ustosunkuj się do wątpliwości poety, odwołując się do wybranych dzieł literackich, filmowych lub malarskich oraz faktów znanych Ci z autopsji.

3. Pyłem księżycowym być na twoich stopach,
Wiatrem przy twej wstążce, mlekiem w twoim kubku… (Konstanty Ildefons Gałczyński).
Najpiękniejsze literackie wyznania miłosne i sposoby ich kreowania w dziełach wybranych pisarzy.

4. Dokonaj interpretacji fragmentu noweli Elizy Orzeszkowej “Gloria victis”.

5. Dokonaj interpretacji wiersza Juliana Tuwima “Nie ma kraju…”.

6. Dokonaj interpretacji porównawczej wierszy Adama Mickiewicza “Ja rymów nie dobieram” i Wisławy Szymborskiej “Niektórzy lubią poezję”.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply