Poseł-elekt Krzysztof Gawkowski (Lewica, partia Wiosna Roberta Biedronia) zapowiedział, że na pierwszym lub drugim posiedzeniu nowego Sejmu zostanie złożony projekt ustawy o związkach partnerskich i małżeństwach, w tym dla par jednopłciowych.

Podczas porannej rozmowy na antenie RMF FM, poseł-elekt Krzysztof Gawkowski (Lewica, partia Wiosna Roberta Biedronia) był pytany, kiedy Lewica złoży w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich.

– To jest jedna z pierwszych ustaw, które będziemy składali. Myślę, że na pierwszym albo drugim posiedzeniu Sejmu – odpowiedział Gawkowski. Nie będzie on zakładał prawa do adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, ale zaznaczył, że projekt będzie dotyczył nie tylko związków partnerskich, ale również „małżeństw homoseksualnych”, żeby, jak wyjaśniał, żeby homoseksualiści „w Polsce mogli związek małżeński i żeby mogli razem żyć”. Zaznaczył, że to element programu Lewicy.

Czytaj także: Media: PiS pracuje nad przepisami dotyczącymi związków partnerskich dla określonych osób

 

Według polityka, będzie to projekt ustawy o związkach partnerskich i małżeństwach, ponieważ „ten status w Polsce dziś jest nieuregulowany. – Dzisiaj nie można po sobie dziedziczyć – podkreślał.

Przeczytaj: Minister Emiliewicz: sprawdźmy, co w ustawie należałoby zmienić, aby partnerzy tej samej płci mogli w sposób jednoznaczny po sobie dziedziczyć

Dopytywany o to, jak Lewica zamierza to przeprowadzić, skoro z jednej strony byłoby to niezgodne z konstytucją, a z drugiej sprawiało, że część małżeństw w sensie prawnym nie miałaby prawa do adopcji, poseł-elekt odparł, że kwestia przeforsowania takich ustaw to inna sprawa. – (…) w parlamencie trzeba mieć większość. Dopóki Lewica nie ma jej, nie uda się. Ale uda się w przyszłości.

Gawkowski powiedział, że Lewica na początku kadencji zamierza też złożyć w sejmie ustawy o płacy minimalnej, o obywatelskiej emeryturze na poziomie minimum 1600 złotych oraz lekach i lepszym zarządzaniu służbą zdrowia.

Krzysztof Gawkowski początkowo związany był z SLD. W latach 2012-2016 był sekretarzem generalnym tej partii, a potem, do 2018 roku, jej wiceprzewodniczącym. Jesienią 2018 roku odszedł z SLD i nawiązał współpracę z Robertem Biedroniem, współtworząc partię Wiosna, w której został sekretarzem zarządu.

W wyniku niedzielnych wyborów parlamentarnych do Sejmu weszło 49 posłów i posłanek Lewicy, głównie z SLD, a także z Wiosny i partii Razem.

Czytaj także: Profanacja Mszy Św., prawo do adopcji dla homomałżeństw. „Parada Równości” w Warszawie pod patronatem Trzaskowskiego [+FOTO]

RMF FM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply