Ławrow: Mali chce zatrudnić Grupę Wagnera

Mali zwróciło się do prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej (Grupy Wagnera) o pomoc w walce z rebeliantami, powiedział w sobotę rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w ONZ – przekazał Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Mali zwróciło się do prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej (Grupy Wagnera) o pomoc w walce z rebeliantami, powiedział w sobotę rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w ONZ.

Junta wojskowa Mali jest bliska zawarcia umowy o rekrutację rosyjskich prywatnych pracowników wojskowych Grupy Wagnera, wywołując sprzeciw Francji, która powiedziała, że ​​działanie jest „niezgodne” z dalszą obecnością Francji w państwie Afryki Zachodniej.

„Nawiasem mówiąc, walczą z terroryzmem i zwrócili się do prywatnej firmy wojskowej z Rosji w związku z faktem, że, jak rozumiem, Francja chce znacznie osłabić swój komponent wojskowy, który tam był obecny” – powiedział Ławrow podczas konferencji prasowej.

Francuskie ministerstwo obrony odmówiło komentarza. Paryż zaczął przekształcać swoją liczącą 5000 członków misję Barkhane, aby objąć większą liczbę europejskich partnerów, a na początku tego miesiąca rozpoczął przenoszenie z baz w północnym Mali.

Premier Mali Choguel Maiga powiedział w sobotę na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, że jego kraj poczuł się opuszczony przez francuski ruch i zasygnalizował, że szuka innej pomocy wojskowej „aby wypełnić lukę, która z pewnością wyniknie z wycofania się Barkhane na północy kraju”.

„Nowa sytuacja wynikająca z zakończenia operacji Barkhane stawia Mali przed faktem dokonanym – porzucenie nas, do pewnego stopnia w połowie lotu – prowadzi nas do poszukiwania ścieżek i środków, aby lepiej zapewnić nasze bezpieczeństwo autonomicznie lub z innymi partnerami” powiedział.

Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Josep Borrell w tym tygodniu w Nowym Jorku powiedział Ławrowowi i jego odpowiednikowi z Mali, że potencjalne rozmieszczenie Grupy Wagnera będzie „czerwoną linią” dla Unii Europejskiej „i miałoby to natychmiastowe konsekwencje dla naszej współpracy.”

Ministrowie spraw zagranicznych UE omówili tę kwestię w poniedziałek podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami na marginesie dorocznego spotkania światowych przywódców Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Ławrow powiedział, że rosyjski rząd nie ma nic wspólnego z żadną umową między prywatną firmą wojskową a Mali.

Estonia ostrzegła w środę, że wycofa swoje wojska służące w Mali, jeśli naród Afryki Zachodniej podpisze umowę dotyczącą zatrudnienia rosyjskiej prywatnej firmy ochroniarskiej, podały estońskie media. „Jestem przekonany, że jeśli dojdzie do porozumienia o współpracy z Grupą Wagnera, a prywatna armia Wagnera zacznie działać w Mali, estoński kontyngent odejdzie” – powiedział estoński minister obrony Kalle Laanet państwowej stacji radiowej Vikerradio.

Kresy.pl/Reuters/Anadolu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply