Tragedia dla dziedzictwa historycznego Brazylii – tak opisywany jest pożar jaki wybuchł w niedzielę w Muzeum Narodowym w Rio de Janeiro.

Pożar wybuchł około godziny 19.30 w niedzielę. Płomienie szybko objęły cały budynek Muzeum Narodowego – najważniejszej placówki muzealnej w Brazylii. Strażacy walczyli o to by pożar nie przeniósł się na sąsiednie gmachy. Płomienie ugaszono w poniedziałek rano. Budynek muzeum spłonął w większej części. Wraz z nim najprawdopodobniej także większość jego eksponatów. Nie wiadomo jeszcze co było przyczyną pożaru. Nie oszacowano jeszcze jaka część eksponatów przetrwała, bowiem najpierw trzeba usunąć z pomieszczeń pozostałości dachu które zawaliły się do nich. Żaden człowiek nie odniósł obrażeń.

„To smutny dzień dla wszystkich Brazylijczyków” – napisał w swoim oświadczeniu brazylijski prezydent Michel Temer. Muzeum założone w 1818 r. było nie tylko największą tego typu placówką w Brazylii ale też w całej Ameryce Południowej. Zgromadzono w nim ponad 20 tys. eksponatów prezentujących historię natury i kultury Brazylii i innych regionów świata. W sieci pojawiło się nagranie pożaru wykonane za pomocą drona.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W poniedziałek pod wypaloną ruiną muzeum zebrało się około 500 manifestantów. O pożar oskarżają oni polityków krajowych a przede wszystkim lokalnych, którzy w ostatnich latach znacznie ograniczyli finansowanie Muzeum Narodowego. Rząd obiecał już jego odbudowę ale cytowani przez portal „National Geographic” naukowcy stwierdzili, że nie będzie czym go zapełnić.

Czytaj także: Powstanie Muzeum Getta Warszawskiego

france24.com/nationalgeographic.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz