Tragedia dla dziedzictwa historycznego Brazylii – tak opisywany jest pożar jaki wybuchł w niedzielę w Muzeum Narodowym w Rio de Janeiro.

Pożar wybuchł około godziny 19.30 w niedzielę. Płomienie szybko objęły cały budynek Muzeum Narodowego – najważniejszej placówki muzealnej w Brazylii. Strażacy walczyli o to by pożar nie przeniósł się na sąsiednie gmachy. Płomienie ugaszono w poniedziałek rano. Budynek muzeum spłonął w większej części. Wraz z nim najprawdopodobniej także większość jego eksponatów. Nie wiadomo jeszcze co było przyczyną pożaru. Nie oszacowano jeszcze jaka część eksponatów przetrwała, bowiem najpierw trzeba usunąć z pomieszczeń pozostałości dachu które zawaliły się do nich. Żaden człowiek nie odniósł obrażeń.

„To smutny dzień dla wszystkich Brazylijczyków” – napisał w swoim oświadczeniu brazylijski prezydent Michel Temer. Muzeum założone w 1818 r. było nie tylko największą tego typu placówką w Brazylii ale też w całej Ameryce Południowej. Zgromadzono w nim ponad 20 tys. eksponatów prezentujących historię natury i kultury Brazylii i innych regionów świata. W sieci pojawiło się nagranie pożaru wykonane za pomocą drona.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W poniedziałek pod wypaloną ruiną muzeum zebrało się około 500 manifestantów. O pożar oskarżają oni polityków krajowych a przede wszystkim lokalnych, którzy w ostatnich latach znacznie ograniczyli finansowanie Muzeum Narodowego. Rząd obiecał już jego odbudowę ale cytowani przez portal „National Geographic” naukowcy stwierdzili, że nie będzie czym go zapełnić.

Czytaj także: Powstanie Muzeum Getta Warszawskiego

france24.com/nationalgeographic.com/kresy.pl

 

Najważniejsze muzeum w Brazylii spłonęło [+VIDEO]
Oceń ten artykuł

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz