Szef ukraińskiej dyplomacji twierdzi, że Ukraina jeszcze w tym roku otrzyma od Amerykanów w ramach pomocy wojskowej kolejną partię przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba, wypowiedział się na ten temat w wywiadzie dla stacji RBK-Ukraina. „Jeszcze w tym roku Ukraina otrzyma partię systemów przeciwpancernych Javelin” – powiedział Kułeba.

Minister nie wykluczył zarazem, że USA i Ukraina mogą porozumieć się również w sprawie innych typów uzbrojenia defensywnego, zarówno śmiercionośnego, jak i nieśmiercionośnego.

„Ze zrozumiałych względów, nie mogę mówić głośno o szczegółach. Czekamy na wizytę ministra obrony USA na Ukrainie” – dodał Kułeba.

Przypomnijmy, że kilka dni temu w czasie wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA, Joe Biden wydał wraz z nim deklarację o partnerstwie strategicznym dwóch państw. Strona amerykańska zadeklarowała, że popiera prawo Ukrainy do starania się o przystąpienie do NATO, nie nakreśliła jednak żadnej konkretnej perspektywy w tym względzie. W tekście deklaracji ogłoszono natomiast, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kolejną transzę pomocy wojskowej o wartości 60 mln dol., która ma objąć dostawy ręcznych wyrzutni pocisków przeciwpancernych Javelin. Amerykanie mają zaangażować się w reformę ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego i służb specjalnych. Mają wspierać Ukrainę w zakresie cyberbezpieczeństwa i wywiadowczym, w tym ostatnim aspekcie także z wykorzystaniem kosmicznego komponentu swoich sił zbrojnych. W kwestii demokracji, praw człowieka i wymiaru sprawiedliwości strona ukraińska jeszcze w tym roku ma przygotować „Plan Transformacji”, którego wykonanie USA wesprą jeszcze w tym roku kwotą 463 mln dol.

W 2018 roku Amerykanie sprzedali Ukraińcom ponad 200 pocisków i 37 wyrzutni systemu przeciwpancernego Javelin. W grudniu 2019 roku Ukraina zawarła ze Stanami Zjednoczonymi umowę na dostawę drugiej partii systemu pocisków przeciwczołgowych Javelin. Przypomnijmy, że media wcześniej informowały o tym, że Ukraina kupuje od Stanów Zjednoczonych 150 pocisków przeciwpancernych systemu Javelin oraz dwie wyrzutnie, wartości 39 mln dolarów.

Czytaj także: Ukraina skieruje wyrzutnie Javelin do strefy walk w Donbasie

rbc.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply