Paweł Kukiz odniósł się do proponowanych przez ministra sprawiedliwości zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa. „Nie może być tak, że władza ustawodawcza (a w praktyce tylko jedna partia wybrana przez 15% całej ludności kraju) będzie wskazywała władzę sądowniczą”.

Zdaniem Pawła Kukiza, „polski wymiar niesprawiedliwości” wymaga gruntownej reformy. Dodał też, że popiera rozumie i popiera intencje ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w tej sprawie.

– Ale nie może być tak, że władza ustawodawcza (a na dodatek w praktyce tylko jedna partia wybrana przez 15% całej ludności kraju) będzie wskazywała władzę sądowniczą (KRS) –napisał na Facebooku. Opowiada się w związku z tym na wprowadzeniu instytucji sędziego pokoju:

– Żeby patologię w sądach wyplenić należy rozpocząć od wprowadzenia instytucji sędziego pokoju (istnieje w systemie anglosaskim a w Polsce była taka funkcja w międzywojniu).Sędzia pokoju to sędzia najniższej instancji do osądzania najprostszych spraw – najczęściej cywilnych (stanowią one ogromną większość wśród wszystkich sporów). Mogłaby nim zostać osoba, która pracowała 10 lat w zawodzie prawniczym (notariusz, adwokat, radca prawny) i byłaby wybierana w JOW przez społeczność, której spory miałaby rozstrzygać.

– Tylko w ten sposób można pokonać ośmiornicę sądowniczą. A pomysły z wybieraniem sędziów przez jedną partię są nie tylko sprzeczne z zasadami demokracji ale wręcz niebezpieczne dla ogółu i prędzej czy później doprowadzą do ponownej oligarchizacji sądów. Mam jednak nadzieję, że PiS wycofa się z tego pomysłu –stwierdził Kukiz.

Wcześniej minister Ziobro zapowiedział gruntowną reformę KRS, do której zadań należy głównie opiniowanie kandydatów na sędziów, przedstawianych później prezydentowi. Pierwotnie mówił on o “resecie kadrowym” Rady i większej demokratyzacji wyboru jej członków, co spotkało się z pozytywnym odzewem ze strony „sędziowskich dołów” – głównie sędziów rejonowych, stanowiących ¾ wszystkich sędziów w Polsce. Później Ziobro zmienił jednak zdanie i złożył propozycję podzielenia KRS na dwa zgromadzenia: “polityczne” i sędziowskie. Ich członkowie mieliby być wybierani przez Sejm. Poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski zwracał uwagę, że tego rodzaju propozycje są niekonstytucyjne.

Czytaj również:

Kukiz ostro o gospodarczych pomysłach PiS

Paweł Kukiz: współwinną kryzysu w parlamencie jest obowiązująca konstytucja

Facebook.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. azar
    azar :

    Bez zrobienia porządku, rozliczenia i wywalenia skorumpowanych prokuratorów i sędziów to żadne ściganie przestepców w tzw. białych kołnierzykach nie ma sensu bo oczywiście zaprzyjażnieni i przekupni toważysze stanowiący prawo ,,swoich” wypuszczą. Ręka tam rączkę myje!!!