Wicepremier Mateusz Morawiecki, który podczas wizyty w Wielkiej Brytanii zachęcał mieszkających tam Polaków do powrotu do Polski, spotkał się w sieci z wyraźną krytyką ze strony części polskich emigrantów. Przy okazji, wypomniano mu m.in. sprzyjanie polityce zatrudniania Ukraińców w Polsce.

Podczas swojej wizyty w Wielkiej Brytanii, wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki w brytyjskim programie politycznym „Ridge on Sunday” na antenie Sky News zwrócił się do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii z zaproszeniem do powrotu do Polski. Zapewniając, że rząd PiS wprowadził plan odpowiedzialnego rozwoju polskiej gospodarki i zreformował system społeczny, wspierając młode rodziny z dziećmi.

– Wszystkie młode rodziny z dziećmi proszę: wróćcie do nas; to będzie dobre dla Polski, a niekoniecznie złe dla Wielkiej Brytanii –apelował Morawiecki.

Wicepremier wziął również udział w 10. Kongresie Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii, który dobywał się na Uniwersytecie w Cambridge. Podczas wykładu podkreślił, że „odpowiedź na wszystkie socjoekonomiczne wyzwania, które stoją przed Polską, to nie jest kwestia naciśnięcia jego guzika”, lecz wprowadzenie istotnych świadczeń socjalnych. Mających na celu powstrzymanie kolejnych fal emigracji z Polski. Tam również apelował do Polaków o powrót do kraju, podkreślając m.in. obecne niskie bezrobocie oraz, że „sporo nowych stanowisk pracy przenosi się do Polski także z Wielkiej Brytanii, w wyniku Brexitu”.

Jego wypowiedzi nie wszędzie spotkały się jednak z pozytywnym odzewem. Na Facebookowym profilu popularnego portalu dla Polaków n a Wyspach Brytyjskich, Londynek.net pojawiło się wiele krytycznych komentarzy ze strony Polaków mieszkających w UK (poniżej prezentujemy wybrane komentarze, które zyskały największą popularność). Wiele z nich krytycznie odnosiło się m.in. do polityki prowadzonej przez PiS.

Jedna z komentujących zwróciła przy okazji uwagę na kwestię imigracji Ukraińców do pracy w Polsce:

– Zachęcasz do powrotu młodych Polaków z rodzinami, dlaczego nie powiesz o Ukraińcach, którzy są przyjmowani, bo nie ma kto pracować !!! co zagwarantujecie powracającym rodakom?? Konkrety.

– Wracajcie bo za najniższa krajowa nie ma kto pracować 🙂 nawet Ukraińcy nie chcą 😛 PARODIA ministra innowacji i żenady– pisze inny użytkownik.

PRZECZYTAJ:

Urzędy Pracy: optymalizacja kosztów jedną z głównych przyczyn zatrudniania Ukraińców

„Rzeczpospolita”: Ukraińcy wypełniają lukę po Polakach, którzy wyemigrowali

Resort Rozwoju, kierowany przez Morawieckiego, popiera masowe sprowadzanie Ukraińców do pracy w Polsce, zaś Związek Przedsiębiorców i Pracodawców na czele z Cezarym Kaźmierczakiem jest czołową organizacją forsującą sprowadzanie do pracy w Polsce pracowników ze wschodu, przede wszystkim z Ukrainy, a także legalizowania ich pobytu w kraju.

Masowe ściąganie Ukraińców do pracy w Polsce popiera zresztą sam wicepremier Morawiecki. – Będę starał się, by nastąpiło przyjazne zaproszenie kilkuset tysięcy ukraińskich pracowników do Polski zadeklarował w KrynicyMorawiecki, którego zdaniem ubytki na polskim rynku pracy należy uzupełniać Ukraińcami. W perspektywie lat do Polski miałoby przyjechać z kolei ok. 2 mln obywateli Ukrainy. Działania te poparli również prezes ZPP Cezary Kaźmierczak oraz wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk.

Przeczytaj: Wicepremier Morawiecki chce ściągnąć do Polski kilkaset tys. pracowników z Ukrainy

Krytycznie to propozycji wiceministra rządu PiS odniósł się w rozmowie z Kresami.pl Paweł Kukiz:

„Dramat polega na tym, że przez ten ucisk fiskalny Polacy są wypędzani z Polski, a na ich miejsce sprowadza się tańszych pracowników, w tym z Ukrainy. Po to, by utrzymał się system służący pewnym uprzywilejowanym politycznie grupom interesów. Oni to wszystko rozpatrują nie z punktu widzenia interesów Polski, tylko z punktu widzenia swoich partykularnych interesów” .

Przeczytaj: Kukiz dla Kresów.pl przeciwko deklaracjom Morawieckiego ws. masowego ściągania Ukraińców do Polski

– W Krynicy okazało się, że plan Morawieckiego to plan ukrainizacji polskiego rynku pracypowiedział z kolei wicemarszałek Sejmu z ramienia Kukiz’15, Stanisław Tyszka.– Każdy polski rząd, powinien mieć jeden naczelny priorytet: sprowadzić ich do Polski. To można zrobić stosunkowo łatwo: zrobić rewolucję gospodarczą, takie podatki gdzie Polacy emigrują. Propozycja ukrainizacji polskiego rynku pracy to jest propozycja białej flagi.

– Strategicznym celem Państwa Polskiego powinno być ściągnięcie do Polski rodaków, którzy wyemigrowali. Celem rządu PiS jest tymczasem ściągnięcie tu Ukraińców…– dodawał Tyszka na Facebooku.

Wcześniej informowaliśmy, że rząd szykuje poważne zmiany w polityce migracyjnej, skierowane głównie do Ukraińców, by zachęcić ich do osiedlania się w Polsce. Chodzi m.in. o ułatwienia w znalezieniu pracy, zachęcanie do uzyskiwania kart stałego pobytu oraz obywatelstwa, a także szerszy dostęp do edukacji dla ich dzieci i objęcie programem 500+.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Ukrainizacja polskiego rynku pracy jest nieunikniona? „Jesteśmy nakierowywani na gospodarczą zapaść”

Dr Cezary Mech dla Kresów.pl: Ukraińcy obniżają Polakom wynagrodzenia i zmuszają ich do emigracji

Londynek.net / facebook.com/ Kresy.pl

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. cyna
  cyna :

  Są robotnicy są warunki do otwierania biznesów to niech wróca i zatrudniaja ukraińców kupujac sobie auta za 400 tyś. Nie ma problemu ze znalezieniem sobie pracy w polsce za 5000 na rękę ale trzeba sie najpierw przyłożyć do nauki i wykształcić na specjaliste. Ci co nie chcieli się uczyć to wyjeżdżali i wyjeżdżaja na zachód do niskowykwalifikowanej pracy. I ci pewnie mają wiele do powiedzenia jak zwykle. Mentalność komunistyczna jeszcze długo z narodu nie zniknie, należy mi się 5000 na ręke żonie też i jeszcze dzieciom by dobrze cos dorzucić a pracować się nie chce.

  • zan
   zan :

   Wbrew pozorom ci których opluwasz uciekli z waszej III RP poszukując pracy a nie socjalu. Szukają pracy na Zachodzie, bo NIE JEST PRAWDĄ, że każdy może zostać chirurgiem naczyniowym albo stawiać bazy w Oraclu. Są magazynierzy, sprzedawcy, pielęgniarki, monterzy….czyli 80% etatów.
   Pisałem, że jesteś ludzkim gównem i swoją opinię podtrzymuję.

    • cyna
     cyna :

     Gdybys mniej klepał w klawiaturke a więcej robił to byś zrozumiał o czym piszę zakompleksiony niedowartościowany robolu, kto broni wyjść ci z magazynu i iść do szkoły po pracy? Nie możesz masz rodzinę no to przykro ale kto ma ponosić winę za twoje złe wybory? Podatnik? Najlepiej biadolić jaki ten swiat jest zły bo jestem od noszenia, chcesz na kimś wyładowac swoją frustracje to pogadaj z wózkiem widłowym bo ten ostatnio wykazuje coraz większa autonomię i dźwiga więcej niż ty. Znam ja tych co nie tyle nie mogli liczyć na socjal co robić im sie nie chciało a że i uczyć to wybierali szkoły gdzie wystarczylo chodzić. Teraz robią to samo za granica i na tamte warunki to też jest minimalna płaca. Otrząśnij sie i zrozum że nic ci się nie należy i weź się do pracy nad sobą zamiast dawać mi głupie rady bo mam dość takiego biadolenia gdy co miesiąc patrzę na kwitek ile musze dokładać do takich co nie potrafia kierować swoim życiem.

   • cyna
    cyna :

    I jeszcze jedno umeczona istoto Polska tak jak i inny kraj to przede wszystkim stan umysłu Polaków, chcesz robic na angola, niemca włocha twoja sprawa nie wpieprzaj się w sprawy Polski siedząc za granica bo już wybrałeś. Jeśli tyrasz w Polsce to do kogo masz pretensje że taką sobie zgotowaliśmy jako naród sytuacje? Idż do rodziców i zapytaj dlaczego tak masz? dlaczego nie mobilizowali cię do nauki? Wtedy była za darmo więc nie tłumacz się że nie stać cię było. Kto głosował na PO, SLD, ZSL? Sami się wybrali? Teraz jest PiS i w końcu rządzi i rządzi dobrze, mentalnośc komunistyczna musi zniknac w Polakach to wtedy niemiec i włoch i angol będzie do nas po pracę przyjeżdżał ale niestety ty sie do tego nie przyczynisz.

  • cris_71
   cris_71 :

   Punkt widzenia typowy dla banderowskiego przygłupa. Gdyby nie ukrainizacja Polski to ścierwa pokroju Kazmierczaka zmuszone by były zagwarantować godne płace zwykłym Polakom, albo sami poszli by z torbami, bo takie są prawa rynku. Gdyby nie ukraincy, to płace w Polsce w 2020 roku oscylowały by w granicach tysiaca euro a za takie pieniadze warto już wrócić do kraju.

   • cyna
    cyna :

    Argumentacja godna tępaka, pensja to ekwiwalent wykonanej pracy i pracodawca płaci tyle ile uważa a ty opieprzasz się gdy ten nie patrzy lub co dzien na dowidzenia wyniesiesz w plecaczku gwoździe lub narzędzia i dziwisz się że nie płaci ci więcej. Gdyby tak zwana ukrainizacja miała wpływ na płace to pracodawcy nie płacili by ukraińcom tyle co Polakom tylko mniej, skoro im płacą tyle samo lub więcej to chyba znaczy że ekwiwalent pracy wykonywany przez ukraińca jest wiekszy. Skoro jednak ukraińcy to taka żyła złota na co wskazuje wspomniana przez ciebie ukrainizacja to załóż firme i zatrudniaj ukraińców.

  • kojoto
   kojoto :

   Cyna – podobnie jak Padlina przechodzisz już samego siebie. Tak się składa, że ubliżasz większości ciężko pracujących ludzi… mentalność komunistyczna najwyraźniej na dobre zalęgła się w tobie, skoro masz w pogardzie własny naród (to tez cie zbliża do Padliny).

   • cyna
    cyna :

    Masz tyle do powiedzenia a nic z tego nie wynika, Komu i w jaki sposób ubliżałem? Czy napisałem że ich praca w ich mniemaniu nie jest ciężka? Może i w niektórych przypadkach i w swoim mniemaniu bym ocenił ich prace jako ciężka ale w pracy nie chodzi o to żeby pracowac ciężko tylko o to żeby pracowac mądrze i efektywnie. I przede wszystkim chodzi żeby pracować na Polaka. Długo by ci to tłumaczyć ale jest to wiedza prosta i ogólno dostępna jeśli tego nie wiesz to już nic i nikt ci tego nie pomoże zrozumieć. Możesz mnie porównywac do upadliny bo teraz masz jak widze taka strategię działania na tym forum ale wiedz że jest dla mnie jasne że piszesz tylko po to żeby gimnastykowac paluszki a w najlepszym dla siebie razie żeby leczyć własne kompleksy.

    • kojoto
     kojoto :

     jak to komu ubliżasz? Nie wiesz co napisałeś? Ty chyba sam leczysz kompleksy wyżywaniem się na Polakach, którzy zdecydowali się szukać pracy za granicą. Poznałeś chociaż kilku? Bo ja wielu, a takich o jakich wspominasz jest mniej niz nawet samych niepracujących np: Irlandczyków. Obrażasz i mnie, choć osobiście mnie to nie obchodzi, ale przede wszystkim naród z którego (wierzę) pochodzisz. Co do porównań do padliny – to sorry, ale nawet jak czasem chciałbym stanąć po Twojej stronie to nie mogę, takie bzdety wypisujesz…

     • cyna
      cyna :

      Na każdego którego znasz ja znam dziesięciu którzy mając wyższe wykształcenie zostali w Polsce, bez szkoły znam kilku i wiem że nic tu nie mogli zdziałać a nie mogli bo jak się chodziło do hotelarskiej czy innej szkoły jak ognia unikającej przedmiotów ścisłych/technicznych to czego mogli się nauczyć. Nie uderza cię fakt że panna pisze do Ministra z pretensjami że ten zatrudnia imigrantów z ukrainy? Przeciez głupia dziewczyna jest w takiej samej sytuacji i nawet nie wie kiedy się ugryźć w język, ukraińców by wypędziła ale jej anglicy powinni udzielić gościny. Jak pisałem Kojoto nie ma cię w kraju nie udzielaj się bo to nie twoja sprawa, pracujesz na Królowa to tam się udzielaj bo nie masz bladego pojęcia jaka jest sytuacja w kraju a fakt że wyjechałeś za granice żeby tam żyć również o tobie wiele świadczy. Nie zależy mi na twoim wsparciu bo nie jestem zakompleksionym niedouczonym głupkiem który nie wie co pisze. Za każde słowo biore pełną odpowiedzialność a to że tu jestem to raczej obowiązek patriotyczny niż przyjemność.

     • kojoto
      kojoto :

      Gdybyś się uczył geografii i historii, to byś wiedział, że Irlandczycy nie pracują na królową. Ja znam w Irlandii, Polaków i z wyższym wykształceniem i bez. Znam takich, którzy tu zrobili licencjat, czy magistra, jak był im potrzebny. Ale takich o których ty piszesz trudno uświadczyć. Może się widuje tu i ówdzie, ale widać, że ty kompletnie nie masz pojęcia o czym sie wypowiadasz. Co do Polski to twoje uwagi, że to nie moja sprawa sa po prostu żałosne, a te, że nie wiem co sie w Polsce dzieje po prostu beznadziejnie żałosne. Udowadniasz jedynie, że autentycznie nie odstajesz poziomem od Padliny, ale bynajmniej nie czyni cię to wolnym od odpowiedzialności za twoje słowa, tak jak i Padlina -mimo, że bezdennie głupi- powinien odebrać zapłatę za swoje pomówienia, łgarstwa i obelgi pod adresem Polaków.