Komisja Wenecka do Węgier: Uchylcie pakiet “Zatrzymać Sorosa”

Komisja Wenecka wystosowała w piątek apel do Węgier o uchylenie pakietu ustaw antyimigracyjnych “Zatrzymać Sorosa”. Zdaniem komisji niektóre zapisy nadmiernie ograniczają prawa obywatelskie.

Komisja Wenecka przyznała, że wiele państw penalizuje działania takie, jak przemyt ludzi dla zysku finansowego. Jej zdaniem jednak nowe prawo na Węgrzech nie robi wyjątków dla grup udzielających pomocy humanitarnej, przez co naraża je na postępowanie sądowe, nawet jeśli działają w dobrej wierze i zgodnie z międzynarodowymi prawami wspierając osoby ubiegające się o azyl lub innych legalnych migrantów.

Według przyjętego prawa nazywanego “Zatrzymać Sorosa” (ang. – “Stop Soros”) osoby które finansują wspomaganie bezprawnej imigracji albo prowadzą taką działalność regularnie, a także które dopuszczają się tego w celu osiągnięcia zysku materialnego albo w pasie 8 km od granicy, mogą trafić na rok do więzienia.

ZOBACZ TAKŻE: Węgry: Uchwalono poprawkę do konstytucji dotyczącą imigrantów

W odpowiedzi na apel, kancelaria premiera Orbana stwierdziła, że Komisja Wenecka w tej sprawie nie działa jak prawne ciało doradcze, a powtarza zarzuty dobrze znane z Brukseli i organizującej imigrację siatki Sorosa oraz chce wywrzeć na Węgry presję polityczną.

Węgierski rząd wskazuje, że nie można się zgadzać, że istnieją takie organizacje wspierające imigrację, które otwarcie podjudzają do obchodzenia węgierskiego prawa migrantów, w tym takich, którzy naprawdę nie są uprawnieni do ochrony. Węgry podkreślił, że przeciw organizatorom nielegalnej migracji należy działać w sposób zdecydowany, ponieważ nie tylko dopuszczają się oni przestępstwa, ale szkodzą także Europie i Węgrom.

W komunikacie zaznaczono, że kraj trwa przy ustawie „Stop Soros” i nie wycofa się z niej ponieważ chroni ona Węgry i pozwala na zdecydowane wystąpienie przeciw organizatorom nielegalnej imigracji.

Kresy.pl / dziennik.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Popieram działania rządu Węgier. Apel Komisji Weneckiej wystosowany do Węgier o uchylenie ustaw antyimigracyjnych to poparcie dla zbrodniczej antynarodowej ideologii Żyda Sorosa.Komisja Wenecka naiwnie,ale przyznaje,że popiera nielegalny przemyt islamskich imigrantów,w tym islamskich terrorystów.Tym samym ta Komisja,niby od Europy,od Europejczyków się alienuje,nawet przed Europejczykami się kompromituje.