Minister obrony Mariusz Błaszczak odniósł się do doniesień dotyczących niszczenia wojskowych akt z czasów PRL.

Wojskowe Biuro Historyczne stwierdziło, że w latach 1990-2009 w archiwach wojskowych w Gdyni, Nowym Dworze Mazowieckim i Rembertowie niszczono akta. Bezpowrotnie stracono setki tysięcy stron dokumentów. W latach 2000-2009, mimo ustawy o IPN, niszczono akta organów bezpieczeństwa państwa.

Mariusz Błaszczak powiedział odnosząc się do sprawy: Mamy do czynienia z bezprawnym niszczeniem bezcennych materiałów dotyczących PRL. Dodał: Jestem przekonany, że sprawa zostanie pieczołowicie zbadana, gdyż wszystko wskazuje na to, że doszło do przestępstwa.

ZOBACZ TAKŻE: WBH: w latach 1990-2009 w archiwach wojskowych masowo niszczono akta tajnych służb PRL i wojska

Zniszczenia dotyczą dokumentacji wytworzonej przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, sądy i prokuratury z okresu stalinowskiego, Główny Zarządu Informacji, materiałów archiwalnych Wojskowej Służby Wewnętrznej z lat 1976-1970, Zarządu II Sztabu Generalnego czy Szefostwa Wojsk Ochrony Pogranicza z lat 1975-1985.

Ponadto, poza dokumentacją „organów bezpieczeństwa” PRL zniszczono tysiące jednostek archiwalnych, których „znaczenie dla badania komunistycznej przeszłości wydaje się wręcz bezcenne”. Dotyczy to m.in. dokumentów na temat broni atomowej, meldunków o nastrojach w Ludowym Wojsku Polskim z lat 60., 70., 80.; akt partyjnych i organizacji młodzieżowych (ZMP), dokumentów i materiałów personalnych, dokumentów Głównego Zarządu Politycznego, akt RSW – „Prasa-Książka-Ruch”, akt nieruchomości nabywanych przez oficerów, akt Gabinetu MON, zmiany nazwisk itp.

Kresy.pl / dorzeczy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Panie Błaszczak,to niszczenie komuszych i nie tylko akt odbywało się w majestacie polskiego „demokratycznego”prawa.Cóż Wy Pis-dzielcy na to poradzicie,gdy sami w tym antypolskim bajzlu siedzicie.Czy dla Was antypolskie banderowskie bestialskie zbrodnie,to jakaś sprawa,czy tylko antypolska zabawa,której się poddajecie,wyborców zdobędziecie”?!.Nawet nie wiecie,że o wszystkim decyduje Israel i jego antypolska agentura.Cała praktyka Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego,sądów i prokuratur z okresu stalinowskiego we współczesnej polskiej demokracji się powtarza.

  2. Gaetano
    Gaetano :

    I co taki płaszczak z tym zrobi, postara się o kolejny spektakl w rodzaju komisji? Pisiaci zawodowi kłamcy jako żywo są zainteresowane tuszowaniem niewygodnych faktów z niedawnej historii, w której ich część brała czynny i niechlubny udział, teraz przepoczwarzając się w jedynych trybunów, mających monopol na patriotyzm.