Minister obrony Mariusz Błaszczak odniósł się do doniesień dotyczących niszczenia wojskowych akt z czasów PRL.

Wojskowe Biuro Historyczne stwierdziło, że w latach 1990-2009 w archiwach wojskowych w Gdyni, Nowym Dworze Mazowieckim i Rembertowie niszczono akta. Bezpowrotnie stracono setki tysięcy stron dokumentów. W latach 2000-2009, mimo ustawy o IPN, niszczono akta organów bezpieczeństwa państwa.

Mariusz Błaszczak powiedział odnosząc się do sprawy: Mamy do czynienia z bezprawnym niszczeniem bezcennych materiałów dotyczących PRL. Dodał: Jestem przekonany, że sprawa zostanie pieczołowicie zbadana, gdyż wszystko wskazuje na to, że doszło do przestępstwa.

ZOBACZ TAKŻE: WBH: w latach 1990-2009 w archiwach wojskowych masowo niszczono akta tajnych służb PRL i wojska

Zniszczenia dotyczą dokumentacji wytworzonej przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, sądy i prokuratury z okresu stalinowskiego, Główny Zarządu Informacji, materiałów archiwalnych Wojskowej Służby Wewnętrznej z lat 1976-1970, Zarządu II Sztabu Generalnego czy Szefostwa Wojsk Ochrony Pogranicza z lat 1975-1985.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponadto, poza dokumentacją „organów bezpieczeństwa” PRL zniszczono tysiące jednostek archiwalnych, których „znaczenie dla badania komunistycznej przeszłości wydaje się wręcz bezcenne”. Dotyczy to m.in. dokumentów na temat broni atomowej, meldunków o nastrojach w Ludowym Wojsku Polskim z lat 60., 70., 80.; akt partyjnych i organizacji młodzieżowych (ZMP), dokumentów i materiałów personalnych, dokumentów Głównego Zarządu Politycznego, akt RSW – „Prasa-Książka-Ruch”, akt nieruchomości nabywanych przez oficerów, akt Gabinetu MON, zmiany nazwisk itp.

Kresy.pl / dorzeczy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Panie Błaszczak,to niszczenie komuszych i nie tylko akt odbywało się w majestacie polskiego „demokratycznego”prawa.Cóż Wy Pis-dzielcy na to poradzicie,gdy sami w tym antypolskim bajzlu siedzicie.Czy dla Was antypolskie banderowskie bestialskie zbrodnie,to jakaś sprawa,czy tylko antypolska zabawa,której się poddajecie,wyborców zdobędziecie”?!.Nawet nie wiecie,że o wszystkim decyduje Israel i jego antypolska agentura.Cała praktyka Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego,sądów i prokuratur z okresu stalinowskiego we współczesnej polskiej demokracji się powtarza.

  2. Gaetano
    Gaetano :

    I co taki płaszczak z tym zrobi, postara się o kolejny spektakl w rodzaju komisji? Pisiaci zawodowi kłamcy jako żywo są zainteresowane tuszowaniem niewygodnych faktów z niedawnej historii, w której ich część brała czynny i niechlubny udział, teraz przepoczwarzając się w jedynych trybunów, mających monopol na patriotyzm.