Grupa kapitałowa Avangardco jest największym producentem jaj na Ukrainie i jednym z największych producentów w Europie.

Przedstawiciele Avangardco ogłosili, że pierwsze partie jajek trafią na rynek UE już w marcu tego roku. Firma jest jednym z największych kompleksów drobiarskich zarządzanych przez firmę AVIS. Potencjał produkcyjny zakładu AVIS szacowany jest jest na 5,2 mln kur niosek o rocznej zdolności produkcyjnej 1,6 mld jajek w skorupkach. Zezwolenie wydane przez KE będzie obowiązywało od 28 lutego 2018 r.

Decyzja Komisji Europejskiej będzie miała bardzo poważne skutki dla polskich producentów jaj, należy się spodziewać zaostrzenia konkurencji eksportowej i istotnego pogorszenia rentowności wywozu jaj z Polski – wskazuje główny specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Katarzyna Gawrońska.

ZOBACZ TAKŻE: Min. Rolnictwa: Afrykański pomór świń pod Warszawą to efekt celowego działanie lub ukraińskiej żywności

Krajowa Izba Producentów Drobiu i wskazuje, że w zeszłym roku zezwolenie na wwóz jajek spożywczych do UE otrzymała inna ukraińska firma Yasensvit.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Handel z UE ukraińskie przedsiębiorstwa sektora jaj zaczęły w 2014 roku. Wtedy otrzymały pozwolenia na wwóz jedynie przetworów oraz jaj do przetwórstwa. W 2015 roku KE – zatwierdziła założenia programów zwalczania salmonelli w stadach towarowych kur niosek, który przedstawiły władze Ukrainy. Otworzyło to drogę do eksportu jajek kurzych świeżych klasy A.

Import jaj i przetworów z Ukrainy systematycznie rośnie – jeszcze w 2014 r. udział Ukrainy w unijnym – imporcie wynosił 4 proc., a – w 2016 r. już 50 proc. – wskazuje Izba.

Polska w 2016 r. wywiozła 220,8 tys. ton jajek konsumpcyjnych, a w pierwszych dziesięciu miesiącach 2017 r. – 218 tys. ton. Głównymi odbiorcami polskich jaj pozostają Niemcy, Holandia, Czechy i Włochy.

Kresy.pl / bankier.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz