W poniedziałek unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton oznajmił, że celem UE jest zaszczepienie przeciwko Covid-19 wszystkich chętnych obywateli Wspólnoty do końca lata. Podkreślił, że do realizacji celu konieczne jest zwiększenie produkcji szczepionek.

Cel jest jasny: do końca lata zaszczepić wszystkich w Unii Europejskich, którzy tego chcą – oświadczył Breton cytowany przez portal francuskiej telewizji BFM. Zaznaczył, że UE potrzebuje więcej dawek szczepionek niż zamówiła do tej pory. „Nie ma mowy o budowie nowych fabryk, bo budowa zajmuje pięć lat. Musimy zacząć od istniejących fabryk, których jest około 10 w Europie i Szwajcarii” – dodał.

Podkreślił natomiast, że aby osiągnąć ten cel Unia nie potrzebuje więcej rodzajów szczepionek ponad te, które już zamówiła, ponieważ w ciągu kilku tygodni Europa powinna mieć do dyspozycji pięć różnych preparatów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że z opublikowanych w poniedziałek przez „Dziennik Gazetę Prawą” informacji wynika, że Rosja szuka możliwości uruchomienia produkcji własnej szczepionki na koronawirusa w kolejnych państwach świata. Doniesienia wskazują, że na preparat coraz przychylniej patrzy Unia Europejska.

Zobacz także: Węgry zatwierdziły rosyjską szczepionkę na koronawirusa

Na początku lutego wicekanclerz i minister finansów Niemiec Olaf Scholz skrytykował proces zamawiania przez Komisję Europejską szczepionek przeciwko Covid-19. Wyraził opinię, że jest zły z powodu niektórych decyzji KE.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Komisja Europejska jest krytykowana za niewystarczające zabezpieczenia w umowach z dostawcami szczepionek oraz wolne tempo szczepień. W UE do tej pory jedynie nieco ponad 3,5 proc. ludności otrzymało pierwszą dawkę szczepionki. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii zaszczepiono już prawie 17 proc. populacji.

Zobacz także: Pandemia koronawirusa (Kresowy Przegląd Tygodnia #15)

bfmtv.com / reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz