Komik i showman Zielenskij wciąż liderem sondaży na Ukrainie

Kolejny sondaż pokazuje mocną pozycję popularnego showmana i lidera ruchu Sługa Narodu Władimira Zielenskiego w kampanii prezydenckiej na Ukrainie.

Według najnowszego sondażu pracowni socjologicznej Rating, wśród kandydatów w wyborach prezydenckich na Ukrainie liderem jest wciąż popularny komik i showman, lider ruchu „Sługa Narodu” Władimir Zielenskij, na którego chciałoby głosować 24,9 proc. respondentów deklarujących zamiar uczestnictwa w głosowaniu.

Drugie miejsce zajmuje wciąż była premier i liderka partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko, z poparciem 18,8 proc. badanych. Na trzecim miejscu jest urzędujący prezydent Petro Poroszenko (17,4 proc.).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Miesiąc temu w sondażu Ukraińskiego Centrum Badań Ekonomicznych i Politycznych Zielenskiego wybrało 17,5% zdecydowanych na zagłosowanie na konkretnego kandydata respondentów. Wyprzedził nieznacznie urzędującego prezydenta Petra Poroszenkę, którego poparło 16,8% pytanych. Wyraźnie mniej otrzymała Julia Tymoszenko, na którą głos oddać chciało 13,8% respondentów. Według tego sondażu, Zielenskij wygrałby w drugiej turze zarówno z Poroszenką jak i Tymoszenko.

Czytaj także: Zielenskij: negocjacje z Rosją są nieuniknione

Pozostali kandydaci są daleko za pierwszą trójką. Czwarte miejsce zajmuje Jurij Bojko, b. szef Bloku Opozycyjnego (10,2 proc.), piąte prounijny i centroprawicowy Anatolij Hrycenko (Pozycja Obywatelska) z poparciem 9,4 proc. Lider Partii Radykalnej Ołeh Laszko może liczyć na głos 5,8 proc. respondentów, deputowany Bloku Opozycyjnego Ołeksandr Wiłkuł na 3,5 proc. Kandydat neobanderowskiej partii Swoboda Rusłan Koszułynśkij, popierany przez część innych środowisk ukraińskich nacjonalistów, ma poparcie 2,2 proc.

Rezultaty sondażu pokazują, że Zielenski może liczyć na największe poparcie na południu, wschodzie i w centrum Ukrainy. Ponadto, jest liderem w miastach. Z kolei Tymoszenko i Poroszenko prowadzą na zachodzie i na południu kraju, podczas gdy Hrycenko ma lepsze notowania na zachodzie, a Bojko na wschodzie.

Młodzi wyborcy oraz Ukraińcy w średnim wieku częściej wskazują na Zielenskiego. Tymoszenko ma względnie duże poparcie wśród starszych wyborców. Ponadto, kobiety wolałyby raczej zagłosować na Tymoszenko, a mężczyźni na Zielenskiego, Poroszenkę lub Hrycenkę.

Badanie sondażowe zostało przeprowadzone w niach 9-15 marca w formie osobistych wywiadów sformalizowanych, na reprezentatywnej próbie około 2,5 tys. osób. Margines błędu nie powinien przekraczać 2 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy Zielenskij / Zełenśkij wyszedł na prowadzenie w styczniowym sondażu przeprowadzonym przez centrum „Socis”, Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii oraz Centrum Razumkowa na nadzwyczaj dużej próbie 11 tys. obywateli Ukrainy ze wszystkich regionów. Głosować chciało na niego 23 proc. ankietowanych.

Jak pisaliśmy, Zielenskij, z wykształcenia prawnik, to ukraiński showman, aktor komediowy i celebryta, były uczestnik ukraińskiej edycji „Tańca z Gwiazdami”. Dużą popularność przyniosła mu rola w serialu komediowym „Sługa Narodu”, którego pierwszy sezon wyemitowano w 2015 roku. Grał w nim sprzeciwiającego się korupcji nauczyciela, który został wybrany prezydentem Ukrainy. Serial był na Ukrainie bardzo popularny, a sam Zełenski zyskał status gwiazdy i niezwykłą popularność. Na fali tej popularności, wiosną 2018 roku założono partię „Sługa Narodu”, której twarzą jest Zielenskij/Zełenski, choć liderem ugrupowania jest Iwan Bakanow, prawnik grupy komediowej Kwartał 95, z której wywodzi się kandydat na prezydenta Ukrainy. Choć początkowo miała ona raczej satyryczny charakter, stopniowo zyskiwała coraz większe poparcie w sondażach, a sam Zełenski zaczął być umieszczany w rankingach opinii publicznej jako potencjalny kandydat w wyborach prezydenckich.

Na Ukrainie zwraca się uwagę także na powiązania Zeleskiego z oligarchą Igorem Kołomojskim, rywalem prezydenta Petra Poroszenki. Według niektórych opinii, Kołomojski faktycznie stoi za dynamicznie rozpoczętą karierą komika. To właśnie na antenie stacji „1+1”, należącej do oligarchy, Zelenskij ogłosił swój start w wyborach (oświadczenie w tej sprawie wyemitowane dokładnie w tym czasie, gdy inne stacje pokazywały noworoczne przemówienie Poroszenki). Obu łączy też żydowskie pochodzenie. Od pewnego czasu serial „Sługa Narodu” emituje telewizja internetowa wPolsce.pl. Dodajmy, że dość często w serialu pokazywane jest też logo stacji „1+1”.

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz